kresba
bgr

public/userfiles/text/NOVINKY_190_a0_arialbd.png

1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13

PROJEKT ZAHÁLKA V HN

Na břehu Vltavy roste nová obytná čtvrť se stovkami bytů. Tolik bytů najednou ještě letos žádný developer na trh neuvedl

více najdete na https://byznys.ihned.cz/reality/c1-66138840-na-brehu-vltavy-roste-nova-obytna-ctvrt-se-stovkami-bytu-tolik-bytu-najednou-jeste-letos-zadny-developer-na-trh-neuvedl

REZIDENČNÍ PROJEKT ZAHÁLKA MÁ STAVEBNÍ POVOLENÍ

Obytná čtvrť Zahálka v sousedství golfového hřiště Hodkovičky má stavební povolení: nabídne přes 800 bytů v atraktivním prostředí plném zeleně

Developerské společnosti Karlín Group a Horizon Holding získaly pravomocné stavební povolení pro projekt nové obytné čtvrti v pražských Hodkovičkách, který nabídne v sedmi domech celkem 800 bytů a služby pro občany.

Obytná čtvrť nazvaná Zahálka vznikne v sousedství golfového hřiště a sportovně rekreačního areálu na břehu Vltavy. „V tuto chvíli dokončujeme výběrové řízení na generálního dodavatele stavby, první dva domy začneme stavět ihned poté,“ uvedl Jan Ludvík, generální ředitel společnosti Karlín Group s tím, že lidé by se do svých bytů měli začít stěhovat nejpozději do dvou let.

Přední tuzemský developer Karlín Group, který je iniciátorem projektu, je znám jako tvůrce moderní městské architektury. Tak jako u všech dosavadních staveb i zde klade vysoký důraz na jeho citlivé začlenění do okolí a na zajištění co největšího komfortu pro budoucí obyvatele. I proto skupiny Horizon Holding a Karlín Group přizvaly k projektu hned tři významná architektonická studia - Bevk Perovič Arhitekti (Slovinsko), Under-Construction Architects (Česko) a Yashar Architects (Izrael), doplněná o odborníky na krajinářskou architekturu z tuzemského Atelieru Flera.

Výsledkem jejich práce je kvalitní architektura zasazená do městského parku s desítkami stromů, hřišti, loukami, biokoridorem přírodního potoka a dalšími funkcemi, které zpříjemní život novým obyvatelům. Budovy nabídnou byty o velikosti od 1+kk až po 5+kk s velkými okny a terasami, které umožní výhled do atraktivního okolí. „Unikátní poloha vybídla architekty k tomu, aby maximalizovali využití pohledů na údolí Vltavy s přírodní dominantou Chuchelského háje v pozadí,“ uvedl Jan Ludvík. Ceny bytů budou startovat na 3 milionech korun včetně DPH.

„Spolupráce s Karlín Group se nám osvědčila již na projektu Rezidence Vltava, jsme tedy velmi rádi, že můžeme společně připravit i první etapu Zahálky, v rámci níž vzniknou dva domy s celkem 240 byty. Dalších pět budov s nabídkou 560 jednotek zrealizujeme v naší gesci,“ uvedl Yishay Furman, generální ředitel skupiny Horizon Holding. „Budovy disponují i komerčními prostory, vznikne tak prostor pro služby budoucím rezidentům. Zároveň je součástí projektu i mateřská školka, která bude po jejím dostavění provozována příslušnou městskou částí. Celý areál počítá výhradně s podzemním parkováním pro 1 000 vozů, aby veškerý povrch zůstal zachován pro zeleň,“ doplnil Furman.

Projekt získal jméno Zahálka právě díky tomu, že je zasazen do přírody a vybízí tak k oddychu u golfu, k procházce nebo k cyklistickým výletům do blízkých lokalit. Místo má ale i výborné napojení na centrum Prahy. Toho lze dosáhnout rychlou tramvají do 20ti minut, za zhruba stejnou dobu lze dojet do centra i na kole cyklostezkou podél Vltavy.

sledujte www.mojezahalka.cz


ARCHITEKT A HEREC DAVID VÁVRA V KARLÍNĚ. KARLÍN JE IN...

Více zde

hledáme posilu týmu - asistent /asistentka architekta - vhodné pro absolventy

více zde

V Česku vznikají soukromé "koleje" západního střihu. Největší vyroste v pražských Holešovicích

Německá společnost International Campus si vytyčila za cíl postavit v Praze několik studentských rezidencí pro vysokoškoláky s kapacitou 2500 lůžek.
První ubytovací zařízení pod značkou The Fizz začne vyrůstat v letošním roce v Praze-Holešovicích.
V Německu je z nových vysokoškoláků každý pátý z ciziny.
V Česku loni tvořil podíl zahraničních studentů 4,3 procenta.
Německá společnost International Campus si vytyčila za cíl postavit v Praze několik studentských rezidencí pro vysokoškoláky s kapacitou 2500 lůžek. Firma se v Česku domluvila na spolupráci s developerem Karlín Group, který pro ni bude v Praze vyhledávat vhodné lokality.

První ubytovací zařízení pod značkou The Fizz začne vyrůstat v letošním roce v Praze-Holešovicích a s 529 apartmány bude největším projektem svého druhu v tuzemsku.

O vytvoření společného podniku, v němž má český developer Karlín Group a německá firma shodně poloviční podíl, společnosti informovaly koncem února. International Campus působí vedle Německa také v Nizozemsku, Rakousku a expanduje do dalších evropských zemí.

O vstup na český trh usiluje také společnost Round Hill Capital, která provozuje bytové domy pro studenty ve Velké Británii pod značkou Nido.

Obě firmy se snaží v domech vytvářet komunitní atmosféru – studentům jsou k dispozici čítárny, místnosti pro sledování filmů či fitness centra. Velký důraz kladou na vytváření prostor, kde se mohou mladí lidé potkávat.

V Česku začaly vznikat první soukromé nájemní domy pro studenty vysokých škol asi před pěti lety. Většina z nich je v Praze, ale první moderní studentskou rezidenci má od loňského podzimu Brno a další se staví například v Plzni. Většinou se v nich vzhledem k vyšším cenám ubytovávají cizinci. Podíl zahraničních studentů na českých vysokých školách v posledních 15 letech stabilně roste, v roce 2016 tvořil jejich podíl 14 procent z celkového počtů studentů českých vysokých škol. Loni jejich podíl klesl na 4,3 procenta. Více než polovina zahraničních studentů pochází ze Slovenska, dalšími nejpočetnějšími skupinami jsou Rusové a Ukrajinci.

Podle dat UNESCO Institute for Statistics mají největší podíl zahraničních studentů vysoké školy v USA, ve Spojeném království, v Austrálii, Francii a Německu.

V poslední jmenované zemi je z nových studentů každý pátý z ciziny, přičemž zdaleka největší podíl tvoří studenti z Číny, s odstupem následuje Indie a Rusko. Ti podle průzkumu firmy International Campus nejčastěji míří do Berlína, Mnichova, Cách, Freiburgu a Frankfurtu. Německo je oblíbeným studijním cílem i proto, že na státních univerzitách neplatí školné ani cizinci a studijní programy jsou kvalitní.

Martina Marečková
Hospodářské noviny
4. 3. 2018


https://byznys.ihned.cz/c1-66067680-v-cesku-vznikaji-soukrome-koleje-zapadniho-strihu-nejvetsi-vyroste-v-prazskych-holesovicich

POZVÁNKA NA PŘEDSTAVENÍ LANDSCAPE FESTIVALU 2018

První vlaštovka letošního Landscape Festivalu 2018 v Galerii Jaroslava Fragnera. OBJEVTE PRAŽSKOU DIVOČINU! 7.3.2018 v 19.00

Představení záměrů landscape festivalu a výstava projektů a koncepcí
pro vybrané lokality Městské části Praha 3, Praha 7 a Praha 8
koncepční studie, soutěže, studentské projekty
zahájení výstavy 7/3 v 19.00 odborná diskuze 13/3 v 18.30
Galerie Jaroslava Fragnera Betlémské nám. 5a, Praha 1
landscape-festival.cz | gjf.cz
  Více informací zde

2. KARLÍNSKÝ PLES již v březnu!!!

Karlín opět v rytmu tance... vstupenky na GoOut.cz
info na https://www.facebook.com/plesvkarline/

Karlín Group a International Campus postaví v Holešovicích největší projekt studentského bydlení.

Přední český developer a německá firma zaměřená na studentské nájemní bydlení plánují postupně v Praze až 2500 studentských lůžek.

V pražských Holešovicích vznikne největší novodobý projekt bydlení pro vysokoškoláky s celkem 529 apartmány. Jedinečný je nejen velikostí, ale i svým celkovým pojetím a rozsahem nabízených služeb, které výrazně předčí dosud běžný standard studentského ubytování v Praze. Vysokoškolákům začne sloužit v prvním čtvrtletí roku 2020.

Ve společném projektu se sešli přední tuzemský developer Karlín Group a jedna z nejrychleji rostoucích firem na trhu studentského ubytování v Evropě International Campus. Osmipodlažní stavba s celkovou obytnou plochou přes 16,5 tisíc metrů čtverečních bude zahájena ve druhém čtvrtletí letošního roku, v tuto chvíli probíhá výběr jejího generálního dodavatele.

Rezidence nabídne špičkové zázemí. U vlastních studentských pokojů je kladen důraz na soukromí. Budou proto výrazně odděleny od společných prostor, které budou sloužit k potkávání mladých lidí a k různým akcím a aktivitám.

Projekt počítá s restaurací, která bude součástí uličního parteru a bude otevřená pro studenty i veřejnost, dále s party místností, rozlehlou terasou se skybarem a s prostorem na letní grilování a podzemním parkovištěm pro 71 vozů. Studentům budou sloužit také studovny, dva malé kinosály, jeden velký multifunkční sál a 3 vetší kuchyně s vybavením pro případné společné vaření. Objekt nabídne i skladovací prostory pro každý z pokojů. V areálu bude i fitness centrum, venkovní sportovní hřiště a velká půjčovna kol. Ze služeb se počítá i s prádelnou. Podobně koncipovaný projekt bydlení pro studenty s mnoha službami a možnostmi zatím v Praze chybí.

Stavba vznikne u křižovatky ulic Na Zátorách a Partyzánská, poblíž vlakového nádraží a stanice metra Praha-Holešovice. Jedná se o významné pražské rozvojové území, stojící na prahu rozsáhlé transformace v moderní městskou čtvrť. Zároveň je i v blízkosti klidových zón - Stromovky a Tróji. Budova je v dosahu 20 minut cesty hromadnou dopravou k významným pražským vysokým školám. Autorem projektu je přední český architekt Pavel Hnilička.

V tuzemsku ojedinělé pojetí studentského bydlení s mnoha službami se stává v západní Evropě standardem. Preferují ho i samotné univerzity, které si ověřily, že interakce mezi studenty vede k jejich lepším studijním výsledkům. Právě na tento typ bydlení se zaměřuje společnost International Campus, která při stavbě kolejí se západoevropskými vysokými školami spolupracuje.

International Campus v současné době v Německu, Nizozemí a Rakousku provozuje, nebo má před dokončením, více než devět tisíc studentských apartmánů a 2500 bytů pro mladé profesionály (absolventy). Firma založila celkem pět fondů, do kterých své projekty vkládá a kde zhodnocují své prostředky institucionální investoři. Společnost plánuje expanzi i do dalších evropských zemí.

Se stavbou rezidence pro studenty v této lokalitě počítal Karlín Group delší dobu, hledal pro ni ale spoluinvestora. S International Campus se nakonec developerská firma dohodla nejen na stavbě tohoto objektu, ale společně budou pokračovat i v dalších projektech. Celkem v Praze plánují postavit cca 2500 ubytovacích míst pro studenty.

"Spojení se silným partnerem, který v západní Evropě provozuje již celou řadu podobných zařízení, nám umožní realizovat náš dlouhodobější záměr přinést investorsky zajímavý produkt kvalitního studentského ubytování na pražský trh. Ve střednědobém horizontu chce vybudovat několik podobných projektů. Souvisí to se strategií Karlín Group, která kromě standardních developerských projektů profesionálním způsobem zaplňuje i mezery na trhu. Zúročujeme tak naše několikaleté přípravy. Know-how jsme čerpali v zahraničí, například i aktivní účastí v mezinárodní síti developerů, provozovatelů a investorů studentského bydlení The Class of 2020," uvedl prezident Karlín Group Serge Borenstein.

"Svoji první akvizici v Praze vnímáme jako pokračování naší rychlé expanze v Evropě. Jde o naše první aktivity v České republice, kde spolupracujeme s místním zkušeným partnerem. Ve střednědobém horizontu plánujeme vybudovat v Praze 2500 atraktivních ubytovacích míst pro studenty. Aktuálně také pracujeme na získávání dalších nemovitostí na lukrativních místech ve střední a východní Evropě," uvedl Horst Lieder, výkonný ředitel International Campus AG.
V Holešovicích jsou oba partneři padesátiprocentními společníky. International Campus po dokončení stavby podíl od Karlín Group odkoupí a bude rezidenci dlouhodobě provozovat a to v rámci rostoucí mezinárodní sítě The Fizz.

V holešovickém projektu bude naprostá většina bytů určena pro jednoho studenta, základní velikost pokoje se pohybuje kolem 20 metrů čtverečních. Ubytování zde najde více než 600 vysokoškoláků. Výše nájemného zatím nebyla určena.

International Campus počítá s tím, že velkou část pokojů si pronajmou studenti ze zahraničí. "Pro jejich rodiče je klíčové bezpečí. Posílají své děti do cizího prostředí a chtějí mít jistotu, že je v budově člověk, na kterého se mohou obrátit, pokud by měly nějaký problém. Naše budovy jsou hlídané a personál je v nich k dispozici 24 hodin denně," uvedl Wouter van den Eijnden, ředitel pro zahraniční expanzi z International Campus. V Praze nyní na 34 univerzitách studuje zhruba 146 tisíc studentů, z toho je cca 25 tisíc cizinců.


Nový developerský projekt Karlín Group má významného investora: katolickou církev

Společnost Karlín Group získala významného investora pro nový projekt multifukčního objektu v Křižíkově ulici v pražském Karlíně. Do společného podniku s developerem vstoupilo Biskupství královéhradecké.

Nová multifunkční budova, která je dílem mezinárodně uznávaného architektonického studia Bevk Perović Arhitekti (Slovinsko), nabídne zhruba 70 převážně větších bytů a dále kanceláře, provozovny a prodejny v nižších patrech objektu. Parkování a další zázemí objektu bude umístěno v podzemních garážích. Budova bude umístěna v proluce mezi stávajícími karlínskými budovami a svým architektonickým pojetím vytvoří významný městotvorný prvek. Sousedit bude přímo s nově vybudovaným parkem a v atriu bude mít vlastní zahradu. Celkové investiční náklady projektu, který zahrnuje cca 12.000 m2 v nadzemních podlažích a tři podlaží v podzemí, budou kolem 670 mil Kč.

Kdysi opomíjený průmyslový Karlín je nyní i díky úsilí developerské společnosti Karlín Group respektovanou částí Prahy. "Je místem, kde lidé rádi bydlí, kde sídlí úspěšné firmy a živnostníci, kde je velký výběr kaváren a restaurací a kam se dnes chodí za kulturou. Nový projekt tento charakter živé městské čtvrti skvěle doplňuje tím, jak v sobě spojuje komerční a bytové prostory přímo v samotném srdci této části města," řekl Serge Borenstein, prezident Karlín Group.

Stavba nového domu by mohla být zahájena na přelomu tohoto a příštího roku a s jejím dokončením se počítá v roce 2020. Celý projekt je unikátní nejen architektonickým pojetím a netradičním investorem. Unikátním je i investiční plán. Ten je založen na prodeji všech prostor konečným majitelům, a to včetně kanceláří a provozoven, u nichž především jde na místním trhu o dosud ojedinělé řešení.

"Klasické dělení budov na rezidenční a kancelářské je dle našeho názoru minulostí. Existuje celá řada úspěšných firem a živnostníků, kteří chtějí vlastní kanceláře a provozovny vlastnit a nikoliv pronajímat. Našim klientům zároveň nevadí sdílet společné prostory a zázemí v rámci jednoho domu, naopak v tom spatřují zajímavou synergii a zdroj živého, inspirativního prostředí. Jde o nový trend sledující potřeby moderního městského člověka a Karlín Group chce být u toho," sdělil Jan Ludvík, partner Karlín Group.

Církev investuje své prostředky proto, aby z výnosů mohla financovat svoji činnost a byla v budoucnu nezávislá na státu. Výše zmíněný projekt vhodně doplňuje její ostatní investiční záměry. Jednání o investici včetně všech smluvních záležitostí probíhalo několik měsíců a na straně biskupství se ho účastnil početný tým včetně externích odborníků, jehož součástí byli i poradci z KPMG Česká republika."Jsme dlouhodobým investorem, který klade velký důraz na etický charakter investic. Pro projekt v Karlíně jsme se mimo jiné rozhodli proto, že naším partnerem je společnost, která úspěšně rozvíjí toto území a dává mu novou, přívětivou tvář," uvedl královéhradecký biskup Jan Vokál.

"Tento obchod vnímáme jako prestižní spojení dvou důvěryhodných partnerů v atraktivním projektu a jsme rádi, že jsme mohli být u toho" doplnil Miroslav Linhart, partner oddělení nemovitostí společnosti Deloitte, která obchod zprostředkovala.

Multifunkční objekt v Karlíně navazuje na předchozí úspěšné realizace společnosti Karlín Group. Ta se vždy snažila o rozvíjení živého a pestrého charakteru karlínské čtvrti, a to jak z hlediska architektonického, tak z hlediska prolínání různých funkcí. S podobným přístupem developer připravuje i své další projekty v Karlíně, Holešovicích či na Smíchově. Karlín Group chystá rovněž významný projekt rezidenčního bydlení v Modřanech.

  Více informací zde

Karlín - uklidňující omalovánky

Omalovánky ke stažení zde

Přednáška bevk perović arhitekti na FA ČVUT

Ve čtvrtek 23. listopadu 2017 vás srdečně zveme na přednášku Vasy J. Peroviće z ateliéru bevk perović arhitekti. Spoluzakladatel architektonického ateliéru bevk perović arhitekti, Matija Bevk, je jedním ze zahraničních porotců České ceny za architekturu 2017.

Přednáška se koná na Fakultě architektury ČVUT, Thákurova 9, Praha 6 – Dejvice, místnost č. 152/153 (akvárium) od 18:00 hodin. Pořádá Česká komora architektů, Karlín Group a FA ČVUT.

Architektonickou kancelář bevk perovic arhitekti založili v roce 1997 Matija Bevk a Vasa J. Perović. Mezinárodní tým čítající 15 architektů je jednou z předních architektonických kanceláří ve Slovinsku. V Praze se společností Karlín Group architekti momentálně pracují na 3 nových projektech.

Díla ateliéru byla oceněna pětkrát Plečnikovu cenu za architekturu (slovinská nejprestižnější architektonická cena), Cenou Miese van der Rohe (2007, Fakulta matematiky, Lublaň) nebo Kunstpreis Berlin (2006, udělovaná berlínskou Akademií umění). V roce 2012 bylo práci bevk perovic arhitekti věnováno monografické číslo prestižního časopisu El Croquis 160: Bevk Perović 2004–2012 Condicionalismo (2012).

  Více informací zde

Jan Ludvík opětovně zvolen do představenstva Asociace Developerů

Valná hromada Asociace developerů, konaná ve středu 8. listopadu 2017 zvolila nové členy představenstva pro další dvouleté období. Obměna několika členů boardu předurčuje nový směr Asociace pro další dva roky. Velkým tématem bude revitalizace brownfieldů a velkých nevyužitých ploch. Členové Asociace svým hlasováním odsouhlasili také nového člena, společnost GETBERG Real Estate, základna Asociace tak aktuálně čítá 28 členů. Řádná valná hromada Asociace developerů se konala ve středu 8. 11. 2017 v konferenční místnosti jednoho z členů, společnosti Skanska. Jednáním Asociace oslavila také dva roky své existence, během kterých se rozrostla více než dvojnásobně.

více na www.wedevelop.cz

Karlín Group partnerem koncertu Avishai Cohen 2017

Jazz Meets World in Karlín

KARLÍN GROUP hlavním partnerem ČESKÉ CENY ZA ARCHITEKTURU 2017

Matija Bevk z ateliéru bevk perovic architekti jedním z letošních porodců České Ceny za Architekturu.

https://ceskacenazaarchitekturu.cz/informace/mezinarodni-porota/

Karlín slaví! UNITED ISLANDS Praha 2017 již tento víkend. Přijďe s námi oslavit 200 let Karlína

KARLÍN GROUP partnerem festivalu UNITED ISLANDS Prague 2017 a oslav Karlín 200.
Program na celý víkend najdete na http://unitedislands.cz/program/

Speciální příloha HN KARLÍN 200

Magazín Karlín 2017

Nové místo na mapě Prahy dostane jméno Zahálka

Společnosti Karlín Group a Horizon Holding vytvořily společný podnik a rozšiřují svoji úspěšnou spolupráci v obydlování vltavského břehu z Karlína do Modřan.
Dnes zanedbaný brownfield v sousedství golfového hřiště Hodkovičky a hlavní pražské cyklostezky se během několika let promění v atraktivní čtvrť s osmi sty byty umístěnými v ekologicky šetrných budovách s certifikací BREEAM. Projekt obohatí populární Modřany nejen o nové byty, ale i o lákavý životní styl v uživatelsky přívětivém komplexu s minimálním vlivem na životní prostředí.
Karlín Group a Horizon Holding v dlouho připravovaném projektu spojí své zkušenosti s revitalizacemi brownfieldů se třemi architektonickými ateliéry – Bevk Perovič Arhitekti (Slovinsko), Under-Construction Architects (Česko) a Yashar Architects (Izrael). Na tvorbě krajinářské architektury se podílí Atelier Flera. Výstavba první fáze projektu bude zahájena na začátku příštího roku.
Projekt svým charakterem navazuje na oblíbené koncepty rezidenční výstavby v těsném sousedství městských řek. Velkorysé krajinářské zpracování celého komplexu však běžnou rezidenční funkci budov významně obohacuje o různorodé příležitosti k relaxaci i aktivnímu odpočinku širokého spektra obyvatel, a to způsobem individuálním, rodinným i komunitním. Tvůrci projektu kladou na podobu a využití prostoru obklopujícího bytové domy stejné nároky jako na architekturu domů samotných. Koncept usilující o vytvoření soukromého a veřejného prostoru nenuceně vybízejícího ke kvalitnímu odpočinku bez výčitek dal celému projektu poněkud provokující název Zahálka.
„Nová čtvrť odkazuje názvem i pojetím k tradičním a oblíbeným pražským rezidenčním čtvrtím. Spolu s naším partnerem Horizon Holding chceme vytvořit nové místo pro radost ze života, nabídnout velkorysý prostor a vysoký standard, kde bude relaxace tvořit přirozenou součást všedního dne,“ vysvětluje koncept Serge Borenstein, prezident Karlín Group.
www.zahalka-modrany.cz


O partnerech
Dvacetiletá historie Karlín Group je spjata s cenami ověnčenými rezidenčními i kancelářskými projekty zejména v Karlíně, kterému po tragických záplavách vdechla nový život. Dnes atraktivní městská část je prezentována jako vzor vizionářského, avšak městotvorně pokorného developmentu.
Horizon Holding je součástí největší stavební a developerské společnosti v Izraeli, která již 90 let realizuje projekty napříč světem. V Praze holding úspěšně dokončil projekty v Kyjích, Čimickém údolí a v Karlíně, aktuálně nabízí nové dostupné bydlení v Modřanech a Horoměřicích.


KARLÍN GROUP hlavním partnerem ČESKÉ CENY ZA ARCHITEKTURU 2017

Nominační večer soutěžní přehlídky Česka cena za architekturu 2017 v pondělí 12. června 2017
  Více informací zde

Karlín slaví 200 let

Přijďte s námi slavit do Karlína!!!
  Více informací zde

Karlín Group partnerem United Islands 2017

United Islands připlují do Karlína

Festival United Islands of Prague se chystá na nejvýznamnější posun ve své historii. Letos své síly poprvé spojí s pražskou čtvrtí Karlín, která zároveň oslaví 200. výročí od svého založení. Všechna pódia se tak ve dnech 23. - 24. června přesunou z historického centra Prahy právě sem.
V rámci festivalu oslaví své 25. výročí založení i humanitární organizace Člověk v tísni.
" Program festivalu United Islands představí ty nezajímavější objevy nejen
z evropské hudební scény a vrací se tak ke svým kořenům. V programu
najdete mnoho zahraničních interpretů, kteří se představují na světových
festivalech pro vycházející hudební talenty jako například britský
The Great Escape nebo holandský Eurosonic. Věříme, že domácí
publikum nadchnou stejně jako to mezinárodní, " říká Barbora Šubrtová,
programová ředitelka festivalu.

Jádrem programu jsou tentokrát portugalští, k tanci provokující Throes + The Shine, speciální set známých pražských optimistů The Tap Tap, svižné i zasněné kytary rakouských Farewell Dear Ghost, originální spojení jazzu a popu, které přiveze z Izraele Tamir Grinberg, stále stoupající hvězdu mezi českými písničkáři, čerstvého držitele dvou ocenění Anděl, objev letošního roku Thoma Artwaye, nebo křehká a okouzlující downtempa rumunských Next Ex. Spolu s nimi se ale opět představí i několik desítek dalších, vycházejících i už osvědčených jmen domácí
i evropské produkce. A chybět nebude ani bohatý doprovodný program. Hrát se bude přímo na Karlínském náměstí, v sousedství známého kostela svatého Cyrila a Metoděje, poblíž stanice metra Křižíkova, v Kaizlových sadech, v zahradě sídla Českého rozhlasu Regina DAB Praha a na Rohanském ostrově, kde budou scény ČT Art Stage a Radia 1. Jednotlivé scény budou propojeny korzy se stánky a dalšími aktivitami, které oživí prostor čtvrti, dnes poněkud neprávem považované především za úřednickou.

Festivalové dění bude propojené s oslavami, které pořádá spolek Karlín 200. Připomínají, že dnešní městská čtvrť byla založena 23. června 1817, kdy císař František I. potvrdil vznik prvního pražského předměstí, nazvaného na počest jeho choti Karoliny Augusty: Karolinenthal.
Hlavní program karlínských oslav započne v pátek 23. 6. 2017 v 15 hodin, kdy bude uložena časová schránka pro další generace.
Sobota 24. 6. 2017 pak nabídne od 13 hodin program pro děti a jejich rodiče, koncert v kostele Cyrila a Metoděje, divadelní a hudební výstupy, řemeslný workshop, přehlídku historických vozů Praga montovaných v Karlíně, narozeninovou sousedskou tabuli a další překvapení. V 15 hodin vyrazí slavnostní průvod z Karlínského náměstí, který otevře sobotní program United Islands of Prague 2017.
Stejně jako v předchozích letech bude víkendu předcházet 22. června Klubová noc, která na pódiích klubů Futurum, Rock Café, Jazz Dock, 007 Strahov, Paláce Akropolis, Potrvá a řady dalších představí především čerstvá jména a objevy tuzemské scény.
Doprovodný program tentokrát ponese název United Continents.
V pohybové sekci si návštěvníci budou moci vyzkoušet sporty jednotlivých kontinentů - například africkou mancalu, asijskou obdobu nohejbalu sepak takraw, americký softball, čínské jianzi, portugalskou obdobu petanque zvanou jogo de malha nebo australský kriket.
Ve spolupráci s Památníkem ticha vznikne na Rohanském ostrově obraz z bubnů-kachonů „Carton Cajon“, který pozve návštěvníky na alternativní scénu na nádraží Bubny. Obraz se následně promění v nástroje rytmického happeningu, ve kterém si zahrají návštěvníci vedle profesionálních muzikantů.
Na “Náměstíčku neziskových organizací” budou k dispozici stánky těch, kteří se věnují tématům lidských práv, sociální problematice, vzdělávání
a pomoci handicapovaným. Element crew zase nabídne workshopy s výukou break dance, lokking, poping a dalších tanců. Festival bude mít i svou odpočinkovou zónu, pestrý program pro děti a servis pro jejich maminky.
V rámci festivalu oslaví své “narozeniny” i jedna z nejznámějších humanitárních organizací u nás. „Člověk v tísni slaví nejen výročí 25 let, ale oslavuje především všechny, kteří pomáhají druhým. Ceníme si všech dárců a štědrých lidí a moc jim děkujeme, že spolu s námi mění svět
k lepšímu. Chceme zdůraznit, že pomoc jakéhokoliv druhu - třeba i jen to, že pomůžete někomu s těžkou taškou do schodů – má smysl.

Chceme, aby naše výročí patřilo všem štědrým lidem," říká Tomáš Vyhnálek z Člověka v tísni.
Festival United Islands of Prague přináší oživení pražskému kulturnímu životu, přispívá k pověsti Prahy jako jednoho z předních kulturních měst střední Evropy. Z rozhodnutí rady Magistrátu hl. Města Prahy se stal jednou ze sedmi nejvýznamějších pražských akcí roku 2017.
Díky své jedinečné dramaturgii spojující tradiční a současnou hudbou z celé Evropy, obdržel festival v letošním roce mezinárodní ocenění EFFE - Europe for Festivals, Festivals for Europe pro roky 2017- 2018.
Letos se koná za podpory Magistátu hlavního města Prahy, MČ Praha 1, MČ Praha 5, MČ Praha 6 a MČ Praha 8.
„Festival United Islands of Prague na začátku letního období již tradičně obohacuje pražskou hudební, respektive kulturní scénu. Za dobu svého trvání „Spojené ostrovy“ potvrdily svým programem i rozsahem, že patří k největším pražským festivalovým akcím tohoto druhu. I vzhledem k tomuto je hl. město Praha zařadilo mezi sedm významných akcí, které se těší významné a kontinuální podpoře města. Jsem si jist, že i letos jsou tři festivalové dny dostatečně dlouhé a nabité, aby si každý návštěvník vybral jemu blízký žánr či interprety, ale zároveň si užil i krásu červnové Prahy“ uvedl Jan Wolf, radní hl. m. Prahy pro kulturu, památkovou péči, výstavnictví, cestovní ruch a národnostní menšiny.
Festival je pod záštitou primátorky HMP Adriany Krnáčové, radního pro kulturu, památkovou péči, výstavnictví, cestovní ruch a národnostní menšiny Jana Wolfa, náměstka primátorky Petra Dolínka a Jany Solomonové, radní MČ Praha 8 pro kulturu, sport, volný čas a seniory.
Generálním mediálním partnerem je Česká televize a hlavním mediálním partnerem je Český rozhlas. Mediálními partnery jsou Radio 1, Radio Beat, Deník a Headliner.

"Jsem velice ráda, že se letošní festival United Islands of Prague bude konat na Praze 8 v Karlíně. Kdy se během jednoho víkendu rozezní Karlín hudbou všech žánrů a stylů, a současně oslaví své 200. narozeniny," říká Jana Solomonová, radní MČ Prahy 8 pro kulturu, sport, volný čas a seniory.

Díky podpoře partnerů je vstup na United Islands of Prague 2017 letos opět volný. Děkujeme těmto společnostem a partnerům:
Královský pivovar Krušovice
Oficiální dopravce DPP
Becherovka
Havana
Jameson
Metaxa
Státní zemědělský intervenční fond (KLASA) Kooperativa
Pražská plynárenská
Karlín Group
Konsorcium Pro Karlín
Tchibo Mazagrande
Costa Coffee
Kofola
AFI Europe Czech Republic s.r.o.
Sekyra Group
Spotify
Státní fond kultury v ČR
OSA - Ochranný svaz autorský
Rakouské kulturní fórum v Praze
Velvyslanectví Spolkové republiky Německo v Praze Rumunský kulturní institut v Praze
Portugalské centrum v Praze
Velvyslanectví Státu Izrael v ČR
Slovenský institut v Praze
Zastoupení vlámské vlády v ČR
Polský institut v Praze
Nadace Život Umělce
Kontakt:
Markéta Mohoritová
+420 605 527 527 marketa.mohoritova@gmail.com

Členové Konsorcia pro Karlín uklidili Rohan

Praha, 7. dubna 2017 – V rámci aktivit Konsorcia pro Karlín, které mají za cíl zlepšovat prostředí a udržovat kouzlo Karlína, se ve čtvrtek 6. dubna konal dobrovolnický den, během něhož zaměstnanci členů Konsorcia uklidili vybrané lokality v okolí. Akce proběhla ve spolupráci s Městskou částí Praha 8. Zúčastnili se zástupci společností SKANSKA, Karlín Group a sdružení agentur KOTELNA 55. Dobrovolnický den se připojil k celonárodní aktivitě Ukliďme Česko a má ambici stát se tradicí se zapojením dalších členů Konsorcia pro Karlín.

Čtyři desítky zástupců významných firem sídlících v Karlíně se postaraly o úklid a kultivaci části Rohanského nábřeží v okolí přívozu a východní část zeleného pruhu mezi komunikacemi Rohanské nábřeží
a Pobřežní. Oblast nejen vyčistili od odpadků, ale také posekali trávník, prostříhali keře a stromy a vyčistili porost od plevelu a náletových dřevin. Bio odpad nakonec zaplnil celé dva kontejnery. Jeden kontejner pak připadl na odpadky a suť.
Akci podpořil odbor životního prostředí MČ Praha 8. Konsorcium plánuje v dobrovolnických úklidových dnech pokračovat v průběhu celého roku a zapojit také další členy a firmy sídlící v Karlíně. „Jedná se o další z mnoha aktivit, kterými chtějí členové Konsorcia přispět k výjimečnému prostředí jedné z nejrychleji se měnící čtvrti v Praze. Vedle podílení se
na zvyšování bezpečnosti, čistoty ulic a zvelebování veřejného prostranství je Konsorcium partnerem projektů jako Léto pod viaduktem, Karlínského masopustu nebo například Karlínského plesu,“ přiblížila činnost Konsorcia Hana Samuelová, ředitelka Konsorcia pro Karlín o.p.s.
Karel Fronk, vedoucí oddělení udržitelného rozvoje ve společnosti SKANSKA, k účasti zaměstnanců na dobrovolnickém dni dodává: „Karlín je místem, kde společnost Skanska sídlí a realizuje celou řadu stavebních aktivit. Chceme svému okolí ukázat, že jsme nejen profesionální stavební firmou, ale také dobrým sousedem. Prostřednictvím dnešního Dne dobrovolnictví děkujeme karlínské komunitě za trpělivost při naší stavební činnosti.“
O Konsorciu pro Karlín:
Konsorcium pro Karlín je nepolitické a neziskové sdružení významných společností a firem, které sídlí a působí v Karlíně. Založeno bylo v roce 2013. Jako členové Konsorcia pro Karlín zde chtějí společnosti nejen podnikat, ale také trávit volný čas, bavit se, procházet se a užívat si parky, restaurace a vůbec atmosféru karlínských ulic a zákoutí. Ukazovat Karlín svým obchodním partnerům a být na něj jako na svou čtvrť hrdí. Cílem Konsorcia tak je přispívat k tomu, aby se karlínské prostředí stále zlepšovalo. Být dobrými sousedy a ve spolupráci s obyvateli Karlína, s Úřadem městské části Praha 8 i s Magistrátem hl. m. Prahy se na pokroku aktivně podílet. www.prokarlin.cz


ASOCIACE DEVELOPERŮ NA MIPIMU 2017

http://new.stavebni-forum.cz/mipim-vytycil-novy-udel/

1.KARLÍNSKÝ PLES

KARLÍN GROUP partnerem KARLÍNSKÉ NOCI ve FÓRU KARLÍN 31.3.2017
Nezapomeňte si koupit vstupenky - stále ještě v prodeji v síti GoOut!!!
více na https://www.facebook.com/pleskarlin/?fref=ts

  Více informací zde

PF 2017


  Více informací zde

KARLÍN GROUP partnerem ČESKÉ CENY ZA ARCHITEKTURU 2016

česká cena za architekturu je soutěžní přehlídka, jejímž vyhlašovatelem je česká komora architektů. Vyhlášením ceny Komora navazuje na své další aktivity směrem k veřejnosti, jimiž propaguje kvalitní výsledky práce jak etablovaných, tak začínajících architektů. Cílem ČCA je architektonická díla propagovat a prezentovat směrem k veřejnosti, a to nejen z hlediska jejich estetické a technické kvality, ale především v souvislostech jejich vzniku, vztahu k okolí a společenského přínosu. Hlavním účelem přehlídky je pokrytí co nejširšího spektra prací. Z tohoto důvodu nejsou díla posuzována v rámci jednotlivých kategorií, nýbrž bude udělena jednotná hlavní cena. Soutěžní přehlídky se mohou zúčastnit jednotlivci nebo kanceláře s projekty realizovanými na území ČR a dokončenými v posledních pěti letech. Cena se zpravidla uděluje každý rok. Více informací o ČCA najdete ve Statutu ČCA či v sekci Otázky a odpovědi.

První ročník české ceny za architekturu byl vyhlášen 20. ledna 2016, výsledky budou vyhlášeny 7. listopadu 2016 na slavnostním galavečeru.

KARLÍN GROUP členem The Class of 2020 Foundation

The Leading European platform on student housing and internationalisation of education
''Our mission is to be the leading think tank and platform on student housing in Europe. We provide an international network of complementary partners, members and associations. By bringing people together, we offer and share high-quality information and best practices. We aim for a student housing market that is open, international, professional, sophisticated and developed to fully accommodate student needs.''
- See more at: http://classof2020.nl/#sthash.XbS6Iqh3.dpuf

Praha kreslí mapu pro developery. Nasm?ruje je na místa, kde má metropole zájem stav?t

3.11.2016 Hospodářské noviny str. 13 Podniky a trhy
Adam Váchal
zpět
Praha dá developerům návod, na jaká území se mají zaměřit. Vytvoří pro ně mapu investišních příležitostí. V ní budou vyznačené zanedbané lokality, budovy či pozemky, se kterými si vedení metropole dlouhodobě nedokáže samo poradit a kde se nabízí spolupráce se soukromým sektorem.
„Dohodli jsme se s Institutem plánování a rozvoje hlavního města (IPR), že pro nás tuto mapu připraví,“ říká pražský radní Karel Grabein Procházka.
Vedení pražského magistrátu tímto způsobem reaguje mimo jiné na zpomalení výstavby. Kvůli zdlouhavým povolovacím procesům v současné době trvá developerům v Praze uskutečnit projekt v průměru osm let. Ve většině evropských zemích přitom tato doba bývá méně než poloviční.
Vzhledem k zdlouhavé legislativě nejsou developeři schopni dodávat na pražský trh dostatek nových bytů. Těch začíná být málo a jejich ceny tak jdou rychle nahoru.
Díky investiční mapě stavebníci jasně uvidí, kde má město zájem budovat či rekonstruovat stávající stavby. „Cílem projektu je koncentrovat veškeré dostupné informace o investičních příležitostech z veřejné sféry,“ vysvětluje Ondřej Boháč, který je v současné době pověřen řízením IPR. Podotýká, že po softwarové stránce je již mapa připravena. Nyní ji pracovníci institutu plní potřebnými daty.
U konkrétních investičních příležitostí najdou developeři na portálu širokou škálu informací. Dozví se například, jaký záměr magistrát s daným objektem či lokalitou má, s jakými limity musí v rámci území firma počítat či jaké projekty byly na místě v minulosti připravovány a podrobnosti o nich. Mapa zároveň nabídne podrobnější informace o majetkových vazbách a kontakty na odpovědné osoby.
Jedna z prvních investičních příležitostí se podle radního Procházky na mapě objeví v ulici Rytířská na území Prahy 1. Konkrétně přjde o rekonstrukci historické budovy Staroměstské tržnice, které chce Praha vrátit původní podobu z konce 19. století, kdy interiér tvořil v podstatě jeden velký prostor s velkým množstvím trhů. Ten však byl v druhé polovině 20. století rozdělen příčkami na několik samostatných jednotek. Nyní se na místě nachází supermarket a několik dalších podniků.
Rekonstrukce si podle odhadů vyžádá investici přibližně 300 milionů korun. Praha chce najít firmu, která Staroměstskou tržnici opraví na vlastní náklady výměnou za dlouhodobý bezplatný pronájem. Pokud se Praze podaří cíle dosáhnout, půjde o vůbec první takzvaný koncesní projekt na území metropole. Na místo se navíc vrátí trhy, které se mají po vzoru zahraniřních měst, jako je například Barcelona, stát novou atrakcí pro turisty.
Kromě Staroměstské tržnice se na investiční mapě objeví okolí Kongresového centra na Vyšehradě či tržnice v Holešovicích, kterou čeká do budoucna také výrazná proměna.
Vytvoření investiění mapy má být jedním z prvních kroků Prahy k navázání větší spolupráce se soukromými firmami.
„Bez spolupráce soukromého a veřejného sektoru není rozvoj Prahy jako moderní, živé a úspěšné metropole možný,“ Řekla předsedkyně Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí Zdenka Klapalová na Pražském investičním fóru. V rámci něj probíhla minulý týden první velká diskuse mezi vedením magistrátu a developery. Cílem bylo právě nastartovat zmíněnou spolupráci. Ta by mohla v praxi vypadat například tak, že by město developerům častěji pronajímalo některé objekty, nebo naopak kupovalo byty v rámci rezidenčních projektů a ty využívalo pro sociální bydlení.

***

8 let trvá v průměru developerský projekt v Praze v případě, že firma musí čekat na změnu územního plánu.

O autorovi| Adam Váchal, adam.vachal@economia.cz

POZVÁNKA NA VEŘEJNOU DISKUSI NAD KONCEPTEM ARCHITEKTONICKÉ STUDIE PARKU VÍTKOV


  Více informací zde

KARLÍN GROUP partnerem konference reSITE 2016

16. – 17. června 2016
Praha, Česká republika

MĚSTA A MIGRACE
reSITE a Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR) pořádají pátou mezinárodní konferenci reSITE 2016: Města a migrace, která bude zkoumat architekturu, rozvoj nemovitostí, komunity, politiku, veřejný prostor a dopravu z pohledu dlouhodobé a úspěšné integrace nových obyvatel. Výroční pátý ročník konference a festivalu reSITE se uskuteční 16.-17. června v pražském Foru Karlín.

reSITE 2016: Města a migrace se bude zabývat architekturou, rozvojem nemovitostí, městským plánováním, komunitami, veřejným prostorem, politikou a dopravními řešeními, které dokáží úspěšně a udržitelně integrovat nové obyvatele. Povedeme diskuzi s předními světovými vůdčími osobnostmi o tom, jak design, městské plánování, politika, finance a sdílené hodnoty mohou zlepšit kvalitu života a vytvořit odolnější a ekonomicky konkurenceschopná města.

Všechna města do jednoho se vyrovnávají s migrací. Ta má jednoznačně vliv na prostor, ať už se jedná o migraci mezikulturní, mezinárodní, mezigenerační či meziměstskou. Současná migrační vlna v Evropě a na Západě odhalila propastný rozdíl mezi praktickou zkušeností západoevropských zemí a nových členských států EU s tímto faktem. Otázka migrace a jejího dopadu na prostor měst je jedna z největších výzev naší generace. Postavíme se jí čelem. reSITE 2016 odpoví jak. Jako obvykle reSITE překlene rozestupy mezi designem, politikou, financemi a občanskými iniciativami s cílem vytvořit odolná a konkurenceschopná města, ve kterých se dobře žije. reSITE 2016 je akcí určenou všem, kterým záleží na budoucnosti jejich města.
  Více informací zde

KONCERT SVĚTLO POROZUMĚNÍ

Druhý ročník v Karlíně. Petera Gyori, Danem Bártou, Robert Balzar Trio, Pražskou konzervatoří a dalšími hosty. 9.5.2016 v 19.00h, v kostele sv. Cyrila a Metoděje, Karlínské náměstí, Praha 8.
  Více informací zde

Karlínský Masopust 6.2.2016


HAVE A RELAXING 2016


Ředitelem nově vzniklé Asociace developerů se stal Tomáš Kadeřábek

Ředitelem nově vzniklé Asociace developerů, která zahájila svoji činnost v polovině listopadu, se stal Tomáš Kadeřábek. Do funkce jej zvolila valná hromada tohoto profesního sdružení.

Hlavním úkolem Tomáše Kadeřábka je zahájení dialogu se všemi cílovými skupinami, tedy s institucemi, které jednání developerů ovlivňují, i s občany, kteří využívají výsledky jejich činnosti. “Chceme otevřeně diskutovat o roli developerů v udržitelném rozvoji krajiny a měst a na příkladech úspěšných a respektovaných projektů ze zahraničí i z České republiky demonstrovat pozitivní přínos naší práce,” uvedl Tomáš Kadeřábek. Ten se zároveň zaměří i na rozšíření členské základny asociace o další firmy ze všech oblastí developmentu a zároveň ze všech tuzemských regionů.

Tomáš Kadeřábek je absolventem stavební fakulty Českého vysokého učení technického, kde získal v roce 1986 inženýrský titul. Kariéru zahájil ve stavební společnosti Metrostav. V oblasti developmentu se pohybuje od roku 1993, kdy přestoupil do společnosti ING Real Estate. Zde řídil celou řadu developerských projektů a vypracoval se až do pozice generálního ředitele. Od roku 2006 působí jako nezávislý expert v developmentu komerčních nemovitostí prostřednictvím firmy TRESS, kterou spoluvlastní.


Další informace na:

www.wedevelop.cz


Kontakt:

info@wedevelop.cz


Svengali Communications
Marek Pražák
Tel: +420 731 461 212
Mail: prazak@svencom.cz


Významné developerské firmy našly společnou řeč a zakládají novou asociaci

Zakládající členové asociace vyzývají další developery, aby se společně s nimi stali důvěryhodnými partnery pro diskusi se všemi, kteří ovlivňují jejich činnost a jimž slouží výsledky jejich práce.


Třináct předních tuzemských developerů se spojilo a založilo novou profesní organizaci - Asociaci developerů. Vůbec poprvé tak našli společnou řeč důležití hráči v oboru, který ovlivňuje podobu krajiny a měst a zasahuje do života obyvatel.

Autorem myšlenky vzniku Asociace developerů je Serge Borenstein ze společnosti Karlín Group: „Když jsem před více než 30 lety začínal pracovat v nemovitostech, dostal jsem radu, že ze všeho nejdůležitější je lokalita. Nyní již dobře vím, že nejdůležitější je komunikace. Myslím, že je nejvyšší čas si společně sednout kolem jednoho stolu, začít spolu hovořit a vzájemně si naslouchat. Jen tak můžete porozumět všem svým partnerům a předejít případným nedorozuměním.“

Asociace má několik základních cílů. „Pouze vzájemná komunikace, zodpovědný přístup a stabilní prostředí umožní, aby v oblasti výstavby byly vyvážené zájmy všech klíčových aktérů – obyvatel, měst i developerů,“ uvádí Jan Ludvík, předseda představenstva nově vzniklé asociace.

Asociace hodlá vést otevřený dialog o zodpovědné roli developerů v rozvoji moderní společnosti a o jejich pozitivním přínosu v rámci profesní i společenské komunity.

Členové asociace chtějí pozitivně přispívat k udržitelnému rozvoji měst. „Budeme klást důraz na to, aby se developeři chovali ke svým klientům a veřejnému prostoru zodpovědně. Chceme propagovat dobré příklady a na jejich základě informovat veřejnost a vzdělávat vlastní členy. Pro rozvoj měst a krajiny je naše činnost klíčová a my chceme, aby byla klíčová v pozitivním slova smyslu. Rozvoj má být synonymem zvyšování kvality života lidí,“ říká Omar Koleilat, místopředseda představenstva asociace. Profesní sdružení plánuje mimo jiné pořádat vzdělávací akce pro své členy i další zájemce, na kterých budou prezentovány příklady úspěšných a respektovaných projektů ze zahraničí i z České republiky.

Zakládající členové asociace již oslovili i další tuzemské developerské firmy, aby se zapojily do práce v uskupení. „V minulých dnech jsme zaslali dalším developerům dopis, kde jim asociaci a její poslání přibližujeme. Cílem je vytvořit sdružení, které se stane otevřenou a hodnověrnou platformou pro diskusi se všemi, kteří naši činnost ovlivňují, jichž se naše aktivity dotýkají a kterým slouží výsledky naší práce. Nedostatek komunikace obecně vede k předsudkům a zkratkovitým závěrům. Nastavení dialogu se všemi, kdo o to budou stát, je proto jednou z našich hlavních priorit,“ doplňuje Jan Ludvík.

Asociace developerů také hodlá napomáhat vytváření stabilního a předvídatelného prostředí, v němž platí jasná pravidla. Dodržování pravidel hodlají vedle ostatních aktérů vyžadovat především od sebe samých.

Každý z developerů, který se bude ucházet o členství v Asociaci, bude muset přijmout stanovy a nově vzniklý Etický kodex developera. Ten klade na členy větší nároky, než jaké stanovují zákony. Nad dodržováním kodexu bude dohlížet etická komise asociace. „Chceme touto cestou ukázat, že nad rámec platné legislativy se budeme řídit jasně formulovanými pravidly a že považujeme za potřebné zlepšit etiku chování na developerském trhu,“ říká místopředsedkyně představenstva asociace Marie Passburg.

Etický kodex například členům ukládá, že nesmějí používat nekalou reklamu, musejí doporučovat klientům služby výhradě nezávislých právních kanceláří a předkupní smlouvu jim mohou dávat k podpisu až poté, co se seznámili s jejím zněním nebo ji konzultovali s právníkem. (celý kodex viz. samostatná příloha tiskové zprávy, jeho znění rovněž na www.wedevelop.cz).

Asociaci v současné době řídí představenstvo, jehož členové jsou voleni na dobu 2 let. Představenstvo nyní vybírá ředitele, který bude hlavním výkonným manažerem. „Výběr bychom rádi dokončili v nejbližších týdnech, v současné době vedeme rozhovory s několika možnými kandidáty,“ upřesňuje člen představenstva asociace Martin Vachek.

Asociace se chce zapojit i do mezinárodních aktivit a jedná o přijetí do European Property Federation (EPF) se sídlem v Bruselu, která sdružuje investory do nemovitostí a developerské společnosti v rámci celé Evropy. “Trvalý dialog mezi investory a developery na straně jedné a zákonodárci na místní, celostátní i evropské úrovni na straně druhé, je základním předpokladem pro vytvoření takového regulatorního rámce, který umožní vytvářet kvalitní projekty dle potřeb občanů. K zajištění takového dialogu musí mít odvětví svého společného reprezentanta, jakým je právě Asociace developerů,” říká generální ředitel EPF Michael MacBrien.

Zakládajícími členy Asociace jsou: AFI EUROPE Czech Republic, ATKINS A LANGFORD DEVELOPMENT, CENTRAL GROUP, CRESTYL, DARAMIS, FINEP HOLDING, HB REAVIS GROUP, KARIMPOL GROUP OF COMPANIES, KARLÍN GROUP, PASSERINVEST GROUP, SKANSKA PROPERTY, STAR GROUP a UNGELT PARTNERS.

Další informace na:

www.wedevelop.czKontakt:

info@wedevelop.cz


Svengali Communications
Marek Pražák
Tel: +420 731 461 212
Mail: prazak@svencom.cz

KARLÍN GROUP PARTNEREM PŘEHLÍDKY TALENTFETS 2015

Největší soutěž studentských kapel roku 2015 se uskuteční už 1. listopadu ve Foru Karlín na Praze 8. Pro potěchu publika a o výhru zde zahraje deset studentských kapel.

DEN ARCHITEKTURY 2015 – Objevte své město!

4.10.2015 BRÁNA DO KARLÍNA - PŘÍLEŽITOSTI NEGRELLIHO VIADUKTU

http://denarchitektury.cz/index.php/program-2015/datum/4.10.2015/mesto/Praha.html

VÝSTAVA MČ PRAHY 8 - NEGRELLIHO VIADUKT a LIBEŇSKÝ PLYNOJEM

9. září – 25. října 2015, budova úřadu „Bílý dům“, U Meteoru 6, Praha 8 – Libeň.

LANDSCAPE FESTIVAL PRAHA 2015

16.9.2015 - Historické dědictví vrchu Vítkov
  Více informací zde

RADIO PRAHA, MY PRAGUE – NORA FRIDRICHOVÁ

TV journalist Nora Fridrichová presents the irreverent political programme 168 hodin (168 Hours), which famously unearthed the video of Václav Klaus pocketing a pen that became an international hit. From Pardubice in East Bohemia, Fridrichová came to the capital to study and today lives in the leafy Troja district. But our tour of “her Prague” begins in Karlín, which like several other districts near the city centre has become increasingly hip in recent years.

http://www.radio.cz/en/section/my-prague/my-prague-nora-fridrichova

Radio Praha – Rozhovor se Sergem Borensteinem

Mon coin de Prague : Karlín

http://radio.cz/fr/rubrique/faits/mon-coin-de-prague-karlin

Studie developerských společností Q2 2015


  Více informací zde

Magazín Karlín

Samostatně neprodejná příloha hospodářských novin připravená ve spolupráci s Konsorciem pro Karlín. Magazín j k dispozicici v odkazu níže.

  Více informací zde

Kulatý stůl: Karlín a urbanismus v Praze

Viděním Josefa Pleskota je Karlín jedním z nejstarších developerských projektů z počátků industriální éry 19. století. Místem, které prošlo velkým rozmachem, úpadkem a po povodních v roce 2002 také velkou transformací.

Více se dočtete zde

Průvodce Karlínem: 7 míst, kde si užít super večeři

Oslava, romantické rande nebo prostě jen volný večer: když chcete vyrazit na večeři, v Karlíně je rozhodně z čeho vybírat. Znáte už těchto 7 podniků, které stojí i za cestu na Prahu 8?

Více se dočtete zde

Economia uvedla multimediální projekt Karlín

Economia ve středu vydala přílohu Hospodářských novin Karlín. Jedná se o nový multimediální projekt vytvořený v partnerství s Konsorciem pro Karlín. Projekt se skládá ze tří částí – tištěného magazínu o rozsahu 52 stran, který vychází jako příloha Hospodářských novin, eventu ve formě diskusního kulatého stolu na téma Urbanismus v Praze a videa o Karlíně.

Více se dočtete zde

Jak jsem psala gastronomického průvodce: Mám zatracená dvě kila navíc a miluji Karlín

Kdyby se dobrá atmosféra dala kousat, měla bych v Karlíně mozoly na zubech. „Mám ho strašně, strašně ráda,“ nadšeně zavýskne novinářka Martina, která má občas u stolku v kavárně Můj šálek kávy svou osobní kancelář. Firemní maily prokládá espresem a s plnou pusou čokoládového dortíku překotně sype tipy k návštěvě: „A už jsi byla v Minutce? Musíš i do Wokeru a na oběd do Polévkárny.“ A tak jsem se vydala na toulky po Karlíně a strávila dobu od snídaně až po závěrečný, vesele ovíněný (jak se řekne lehké opičce z piva, opivněný?) průchod tunelem na Žižkov.

Více čtete zde

Karlín je pro architekta šťavnatá ženská. Najdete tu nejzajímavější stavby Prahy

Kdyby byl Karlín nudný, netekly by sem peníze a nestálo by za to o něm psát. A o Karlíně se píše překotně a horlivě. Právem. "Jak Karlínu pomohla velká voda," suše okomentoval architekt Jano Štempl fenomén této čtvrti.

Z nevyužitých pozemků a umazaných průmyslových hal vznikají nejzajímavější architektonické počiny nejen v Praze. Malá lokalita kolem čtyř téměř přísně rovnoběžných ulic láká osvícené investory. A ti mají kapitál, nadhled a kuráž získat ke spolupráci dobré a známé zahraniční architekty.

Více se dočtete zde

Měníme Karlín k lepšímu. Sen Serge Borensteina se zrodil v letadle nad Prahou

Kdy jste objevil Karlín, abyste z něj udělal místo svých developerských aktivit?

Přijel jsem do Prahy právě v roce 1989 a naskytla se mi příležitost letět z ní do Karlových Varů. Když jsme se vznesli, měl jsem město jako na dlani a zaujal mě jeden kout lemovaný řekou. Velmi se mi líbil, zeptal jsem se tedy pilota, co to je za čtvrť, a on mi odpověděl, že se jmenuje Karlín. Shora vypadal Karlín opravdu půvabně a já se do něj doslova zamiloval.

Více čtěte zde

Proměna Karlína. Divočina, která se mění v luxus

V pražské čtvrti se na jednom místě pohybují úředníci z nadnárodních firem a původní obyvatelé. Tvář Karlína proměnila nová výstavba a povodně, přesto si udržuje svoji logiku, atmosféru a ducha.

Více se dočtete zde

HN Karlín Group postaví v Praze největší soukromé studentské koleje v Česku

Více než 500 studentů pojme apartmánový dům pro studenty v Praze-Holešovicích.
Návrh od architekta Pavla Hniličky počítá se službami pro studenty - recepcí a společenskými prostory.
Developer zvažuje jednotlivé byty rozprodat drobným investorům.

Developer Karlín Group připravuje v pražských Holešovicích výstavbu nájemního bytového domu pro studenty. S kapacitou více než 500 lůžek má projekt ambici stát se největšími soukromými studentskými kolejemi v Česku.

"Náš projekt není plácnutím do vody, ale vychází z konkrétních zkušeností z jiných zemí a zároveň z přesvědčení, že pro tento obchodní model tu nazrál čas a je po něm poptávka," řekl HN Jan Ludvík, generální ředitel Karlín Group.

V Londýně funguje systém, kdy se jednotlivé malometrážní byty rozprodají drobným investorům a těm se podobně jako u apartmánů v horských střediscích garantuje správa a výnos z pronájmu bytů. "Něco na tento způsob by mohlo fungovat i u nás," uvedl Ludvík. Rodiče by tak zajistili svému potomkovi po dobu studií ubytování a zároveň investovali peníze.

Možností je také rozprodat balíky bytů fondům. "Dokonce jsme naťukli i možnost, že by se projekt prezentoval bankovním klientům jako investiční produkt," řekl Ludvík. Na druhou stranu Karlín Group zvažuje vstoupit do projektu vlastnicky a udržet si pozici správce v partnerství s firmou, která se na provoz studentských domů zaměřuje.

Stavba má vyrůst na nároží ulic Partyzánská a Na Zátorách, tedy v docházkové vzdálenosti od stanice metra, vlakového nádraží i parku Stromovka. Parcelu vlastní obchodní partner společnosti Karlín Group, který chtěl původně na tomto místě postavit kancelářskou budovu. V průběhu let však svůj záměr přehodnotil a požádal Karlín Group o spolupráci. Ze čtyř návrhů zaujal investora nejvíce ten od architekta Pavla Hniličky.

Pokud vše půjde podle plánu, první studenti by se v apartmánovém domě mohli ubytovat v zimním semestru 2018. Podobně jako již fungující soukromé koleje v Praze cílí Karlín Group na zahraniční studenty, ale ubytovat se v nich budou moct samozřejmě i místní. Každý pokoj bude mít samostatné sociální zařízení a kuchyňku. Rodiče dětí ocení kontrolovaný vstup do budovy.

"Zahraničních studentů do Prahy přijíždí několik tisíc ročně a jsou zvyklí na jiný standard, než se jim tu nabízí," podotkl Ludvík.

Většina pokojů bude jednolůžkových. Výstavbu by měla zaplatit banka. "Máme za sebou jednání s nejmenovanou bankou, která už u nás podobný projekt financovala a vůbec nemá problém tento koncept financovat na základě standardního úvěru na výstavbu developerského projektu," řekl Ludvík.

Zřejmě první soukromá studentská kolej vyššího standardu v tuzemsku otevřela na podzim roku 2011 v Praze-Lhotce v rekonstruovaném panelovém domě. O dva roky později zprovoznila společnost Hamilton & Co v pražských Vršovicích konkurenční projekt K Botiči. Soukromé studentské koleje plánují developeři také v Plzni.

KONCERT PETER GYORI A HOSTÉ

Music can change the world because it can change the people. Bono Vox

4. Května, 2015 v 19.30 , kostel sv. Cyrila a Metoděje, Karlínské náměstí, Praha 8,


  Více informací zde

ASB 2/2015 RIVERPARK MODŘANY

Nová čtvrť u Vltavy

Developerská společnost Karlín Group plánuje v pražských Modřanech postavit novou čtvrť. Kromě sedmi bytových domů se službami v přízemí byl velký důraz kladen i na veřejný prostor. Na počátku plánování si nechal developer vypracovat demografickou studii.

  Více informací zde
  Více informací zde
  Více informací zde

ASB 2/2015 ASOCIACE DEVELOPERŮ

Developer je ten, kdo chce zastavět město na úkor jeho obyvatel, jen pro vlastní zisk, k čemuž využívá nefér praktiky? Proti takovému klišé a špatnému mediálnímu obrazu se developeři rozhodli vystoupit a založit profesní asociaci. Platformu, která bude usilovat o kultivaci prostředí a nastaví mantinely pro zodpovědné podnikání oblasti. O tom všem jsme si povídali se třemi z nich, kteří stojí u zrodu – Sergem Borensteinem a Janem Ludvíkem (Karlín Group) a Annou Ježkovou (Atkins a Langford Development).
  Více informací zde

Studie developerských společností Q1/2015.


KARLÍNU A LIBNI ZDALEKA SE VYHNI? TO UŹ DNES NEPLATÍ! Petr Ryska

Říkávalo se, že karlínský viadukt odděluje Karlín od Evropy nebo "Karlínu a Libni zdaleka se vyhni". Situace se ale od základu změnila. Osobně vidím Karlín jako nejpestřejší a hodně živou pražskou čtvrť. Přes den se to tu hemží kravaťáky, pro které jsou otevřené denní rychlé občerstvovny, večer a o víkendech opanují karlínská prostranství místní, kteří se tu promenádují jak na pařížských bulvárech. Karlín se zkrátka musí prožít!

Karlín je dnes takový tavící kotel, kde vedle sebe najdete malé pavlačové činžáčky s dvorky, ve kterých se může skrývat antikvariát, a hned za rohem supermoderní kancelářská budova. O kousek dál jsou chátrající zbytky továrny a naproti business centrum v nádherně zrekonstruované industriální architektuře. A navíc se tato čtvrť stala i průchoďákem pro turisty, kteří tu našli chytrou trasu od stanice Křižíkova přes tunel k památníku na Vítkově.

Karlín pohostinný

Karlín se od ostatních pražských čtvrtí liší hlavně tím, že jsou tu všechny ulice rovné a kříží se zásadně pravoúhle. Byl totiž založený před 200 lety na šachovnicovém půdorysu s tím, že se v nárožních domech nalézaly zájezdní hostince, kde mohli pocestní levně přenocovat těsně před vjezdem do Prahy. Dodnes z nich zůstalo zachováno pohostinství v domě U Města Hamburku, které se právě přestavuje na další podnik sítě Lokál.

Místem srazu pro pivní fajnšmekry z celé Prahy je Pivovarský klub naproti Karlínskému divadlu, kde na ně kromě točených šesti druhů piv, která se neustále obměňují, čeká přes 200 druhů piv lahvových.

Když půjdete směrem k tunelu na Žižkov, tak už zdálky ucítíte vůni grilování. Má to svůj dobrý důvod. Místo kdysi slavné Černé kočky u tunelu je na rohu Pernerovy a Thámovy Kocour, a to ne černý, ale čepovaný a mají ho společně s Konrádem v Peter´s Burger Pubu – odtud ta libá vůně. Na chodníku před pubem nabízejí grilované burgery a steaky, k tomu hrají pouliční muzikanti a uvnitř nás přivítá nebývale zdvořilý personál evokující atmosféru rodinného podniku.

Jedním z nej vietnamských bister v celé Praze je bezesporu Red Hot Chilli na Křižíkově. Je tak oblíbené, že si tam přes poledne nesednete, takže si kravaťáci raději hromadně odnášejí chuťovky skvělé a autentické vietnamské kuchyně přímo do kanceláří.

Karlínskou restaurační klasikou jen pár domů odtud je Charleston, navozující příjemný pocit bezstarostného života první republiky včetně hudební produkce na klavír. Za rohem na náměstí prozradí kavárna Frida svou vůní mexickou kuchyni, a to v intelektuálním prostředí, které navozuje už název kavárny.

Na Sokolovské je vyhlášená a útulná Polévkárna s mladou obsluhou, kde kromě obměňované nabídky polévek najdete i domácí pečivo, saláty a sladkosti. Na stejné ulici se těsně u karlínskému viaduktu choulí Mlsná Kavka, což je výborná vegetariánská restaurace, v níž z čerstvých a sezónních surovin vaří a obsluhují vás bývalí psychiatričtí pacienti, jež se snaží zařadit zpět do normálního života.

Karlínská promenáda

Nápojovou Karlínskou osu top úrovně tvoří zajímavě sehraná trojice – kavárna, čajový obchod a vinný bar. Tyto tak rozdílné podniky si vyměňují navzájem zkušenosti a hledají styčné body, jejich klienti se různě mísí, všichni se znají, panuje tu opravdová sousedská atmosféra a z Křižíkovy se v těchto místech stává promenáda.

Kavárna Můj šálek kávy si už dobyla svou hvězdičku na pražském kavárenském nebi super kávou i servisem. Čajový obchod Tea Mountain zbavuje laiky bloků z čajoven a snaží se jim přiblížit jednoduchou přípravou. Trumfovým esem originálního vinného baru Veltlin Bogdana Trojaka je uvolněná a přátelská atmosféra při organizovaných degustacích nevšedních vín.

Když chceme překvapit partnera

Porto v Urxově je tip, jak strávit večer na vlnách Středozemního moře, kde je cool si dát business lunch nebo romantickou večeři s přítelkyní. Tento přístav (italsky porto) má srbské majitele, kteří třikrát týdně doplňují zásoby čerstvými rybami.

Večer má Karlín pro své návštěvníky přichystanou ještě jednu bombu – a sice bar v oblacích – však se také jmenuje Cloud 9, a už sám příchod do něj působí velkolepě! Musíte do hotelu Hilton a po výstupu z výtahu na vás čeká blikající světelná chodba a na jejím konci bar s bezva drinky a terasou s fantastickým výhledem na Prahu a Vltavu.

Karlínský shopping

Obrovskému centrálnímu náměstí vévodí neorománský kostel, za nímž vás barvy, chutě a vůně vyhlášených Karlínských farmářských trhů každou sobotu dopoledne přenesou do Francie pod platany. Do obrazu dnešního Karlína přesně zapadá Concept Store Karlín, na rohu náměstí a Křižíkovy, ve kterém si na své přijdou obdivovatelé moderních interiérů.

Do parteru secesního činžáku na nároží Křižíkovy a Vítkovy zase zamíří kroky milovníků francouzského vína a delikates, kde v obchodě Sladká Francie mohou při kávě v klidu pouvažovat, zda nepřikoupit i něco ze chic francouzského designu. A ten, kdo má rád české koláče, by rozhodně neměl vynechat pekařství s vůní domova na hlavní třídě Simply good.

Karlínská kultura, sport a matky

Na úplném začátku Karlína se v podzemí nárožního funkcionalistického domu skrývá jedno z mála zachovaných původních pražských kin - Atlas, kde se v komorním prostředí kromě běžných snímků promítají i nezávislé art filmy. Hudební divadlo Karlín je druhé největší pražské divadlo a také jedno z nejstarších – už od roku 1881 sloužila krásná novobarokní budova pro cirkusy, potom pro varieté a dneska tu najdeme nejvýznamnější české hudebně-zábavné divadlo. V zahradě bývalého karlínského Národního domu v Hybešově promítá Letní kino Regina a hned za ním prosvítá mohutný barokní komplex Invalidovny.

Sportovcům Karlín nabídne cyklostezku podél Vltavy a přes Rohanský ostrov, po které můžou fičet až do Libně. Na jejím začátku cyklisti prosviští kolem Danube House, přezdívaného také "Karlínský Titanik", který svým lodním kýlem připomíná, že Karlín býval přístavem.

Specialitou v rámci celé Prahy je podnik Kristýny Lišky Bokové Divoké matky "pro Vás a vaše spratky", kde se cítí svobodně jak matky, protože nemusí hlídat děti, tak i děti, protože nejsou hlídané matkami, a všichni si můžou dělat, co je baví. Děti si hrajou a matky si můžou dát prima kávu nebo i panáka. Navíc tady pořádají spoustu akcí a kurzů pro děti i dospělé.

Petr Ryska, autor webu Praha Neznámá www.prahaneznama.cz


PRODEJ PROJEKTU RIVER GARDENS VÝCHOD ÚSPĚŠNĚ DOKONČEN

Skanska koupila bytový projekt v Karlíně


Praha (19. února 2015) – Skanska Reality, rezidenční část společnosti Skanska, realizovala v pondělí 16. února 2015 novou akvizici v Praze 8 – Karlíně. Rezidenční projekt s platným územním rozhodnutím, doposud známý pod názvem „River Gardens Východ“, koupila od společností Karlín Group a Ungelt Partners. Stejně jako v předchozích případech se všechny smluvní strany dopředu dohodly, že nebudou zveřejňovat hodnotu transakce.


„Předpokládaných 533 bytů v Thámově ulici by mělo jít postupně do prodeje v šesti na sebe navazujících etapách. První etapu projektu River Gardens Východ plánujeme uvést na trh již na přelomu 2015 a 2016,“ řekla Naďa Ptáčková, generální ředitelka Skanska Reality.“V tuto chvíli jsme
také v poslední fázi jednání ohledně dalšího projektu, který by měl doplnit naši land bank v horizontu několika příštích let.“

„V souladu s dlouhodobou strategií skupiny Karlín Group jsme právě úspěšně dokončili plánovaný prodej poslední z fází projektu River Gardens,“ uvedl Serge Borenstein, prezident Karlín Group.
“To nám umožní se soustředit na přípravu několika našich nových multifunkčních projektů v Karlíně
a Holešovicích a nové residenční čtvrti v Modřanech, která zahrnuje přibližně 700 nových bytů
a potřebnou občanskou vybavenost. “

Skanska uskutečnila v posledních dvou letech na území Prahy akvizice dvou nových rezidenčních projektů. Od společnosti Pražská správa nemovitostí získala bytový dům V Zahrádkách v Praze
3 na Jarově, který byl uveden na trh loni v květnu. Druhým projektem, jenž developer koupil
od společnosti Orco Property Group, jsou Terasy Strašnice v Praze 10 – Strašnicích, jejichž uvedení
na trh je naplánované v polovině letošního března.

„Na nákup nových projektů máme vyčleněné finanční prostředky v řádech stovek milionů korun.
V centru našeho zájmu jsou zejména projekty v širším centru Prahy s dobrou dopravní dostupností
a občanskou vybaveností s řádově stovkami bytů. Stabilně bychom chtěli mít v nabídce okolo 600 nových bytů," uvedla Naďa Ptáčková závěrem.

Společnost Skanska je jednou z předních stavebních a developerských skupin ve světě. Aktuálně působí v 11 zemích a globálně zaměstnává 57 000 lidí. Developer Skanska Reality působí na místním trhu již více než 18 let a dlouhodobě patří mezi čtyři nejvýznamnější developerské společnosti v Praze. Za tuto dobu realizovala výstavbu téměř 7 000 nových domovů, ve kterých žije přes šestnácti tisíc lidí.

The Cake: Rozhovor se Serge Borensteinem.
Nemám zájem stavět ghetta

Serge se narodil v belgickém Bruselu. Dva týdny po sametové revoluci přijel poprvé do Prahy, kterou už nikdy úplně neopustil. V Belgii obchodoval s pozemky a nemovitostmi a i v Praze se velmi záhy začal zabývat developerstvím, které je mezi mnoha Čechy na černé listině profesí se špatnou pověstí. Sergovi se ale podařil kousek, který se povede málokomu. Jeho firma Karlín Group během přibližně jednoho desetiletí dokázala změnit charakter, vzhled a postupně i reputaci celé jedné městské čtvrti. Byl to právě on, kdo pomohl pražskému Karlínu stát se z nechvalně proslulé čtvrti místem, kde se daří byznysu, adresou významných firem, domovem množství vynikajících gastronomických podniků a nakonec i částí města, v níž by si přálo žít stále více lidí.

Proč se rozhodl právě pro Karlín, kde se cítí nejlépe a proč má rád americké Santa Cruz?

Kdy jste přijel poprvé do Prahy?

Dva týdny po sametové revoluci, v prosinci 1989. Ten důvod, proč jsem tenkrát do Prahy přijel, byl zajímavý: tou dobou už jsem v Belgii, odkud pocházím, obchodoval s pozemky a nemovitostmi. Vaše vláda mě kontaktovala ještě v devětaosmdesátém se zájmem koupit ode mě pozemek na stavbu nové ambasády v Bruselu. Vaši soudruzi mi tenkrát nabídli barter – za pozemek v Belgii jsem měl dostat nějaký pozemek v Praze. Já ale přijel až těsně po revoluci, kdy agendu převzal nový ministr a pokračoval se mnou v nastoupených vyjednáváních. Takže původně jsem sem přijel rozhlédnout se po nějaké nemovitosti nebo pozemku, ale brzy mi došlo, že v Praze zůstanu asi mnohem déle.

Jaká tou dobou Praha byla?

Byla to překotná doba, všechno bylo možné. O všem se diskutovalo a vše bylo otevřené. Nepřijel jsem s tím, že bych tu chtěl zůstat. Když ale přijedete někam, kde existuje svoboda teprve dva týdny, a máte povahu jako já, je to prostředí, kterého chcete být součástí.

To byl důvod, proč jste tu zůstal?

Ano, ale jednodušší by bylo říct, že jsem se do Prahy zamiloval. Karlín jsem objevil někdy kolem roku 1991. Vždycky mě fascinovaly rekonstrukce starých industriálních prostor a Karlín byl v tomhle ohledu jedinečný. Předtím než jsem přijel do Prahy, strávil jsem pár let v New Yorku a žil na jižní Broadwayi. To je v podstatě stará industriální část města, kterou investoři postupem času přestavěli na loftové bydlení, ale zůstalo tam pořád dost kanceláří, malých obchodů a restaurací. Já tu čtvrť miloval a moje tehdejší vize byla vytvořit v budoucnu podobně působící, dobře promíchanou čtvrť někde jinde. A Karlín byl pro takový krok ideální: byla tu celá řada průmyslových budov, které se nevyužívaly, a zároveň pořád ještě velké množství pozemků.

Takže rozhodnutí pro Karlín bylo pragmatické?

Hledal jsem, do čeho v Praze investovat, a dostal jsem příležitost koupit staré budovy a pozemky tehdejší ČKD Dukla – firmy, která měla řadu pozemků a budov právě v Karlíně. Ale říct, že to bylo jen pragmatické rozhodnutí, bych si netroufl, protože Karlín je už součástí většiny mého podnikání a zároveň je to čtvrť, kterou mám hrozně rád. Je to možná nějaké podvědomí, které mě stále táhne k vodě. Když o tom přemýšlím, všechny budovy, které jsem v Praze nechal postavit nebo inicioval, jsou nedaleko řeky. Sám bydlím ve Zbraslavi, což je taky u Vltavy. A teď chystáme rezidenční projekt v Modřanech, přímo u vody. Kam přijdu já, tam přijde voda (smích) – nebo naopak?Ano, v tomhle případě přišla ta skutečná voda v podobě masivních povodní, které zasáhly v Praze nejvíce právě Karlín…

To bylo myslím v roce 2002, krátce potom, co jsme tu začali stavět, stála už například budova Corso Karlín. Upřímně řečeno, ony ty povodně paradoxně Karlínu pomohly. Karlín se stal jedním z míst, které byly symbolem povodní v Čechách. Celá čtvrť potřebovala nové silnice, elektrickou síť a nové inženýrské sítě. Díky penězům, které Karlín získal po povodních od vlády, z Evropské unie a díky sbírkám, se tak z kdysi zaostalé čtvrti stal během relativně krátké doby pravý opak – tahle čtvrť byla v roce 2003 najednou z hlediska sítí, konektivity a infrastruktury jednou z nejlépe fungujících v Praze.

Dostavba nových budov v Karlíně je výjimečně velký projekt, i pro zkušeného developera. Jak jste k tomu přistupovali?

Já jsem měl velké štěstí, že jsem kdysi potkal velmi bohatého pána, který se navíc jmenoval Mark Rich (Bohatý). Ten mi pomohl v začátcích investovat a zároveň mi díky svému kapitálu umožnil zorganizovat několik štědrých, mimořádných akcí, které firmy a developeři obvykle nedělají. V letech 2005 a 2006 tak například proběhl v Praze takový velký workshop předních architeků a expertů na městský urbanismus z celého světa. Předsedou poroty byl bývalý hlavní městský architekt z Basileje Carl Fingerhuth, byli tu architekti z Latinské Ameriky, ze Švýcarska nebo z Rakouska, ale i spousta místních. Pozvali jsme také úředníky z města a městské části, lidi z Povodí Vltavy a propojili všechny aktéry dohromady. Naším cílem bylo zjistit, jaké mají jednotlivě názory na podobu budoucí výstavby v Karlíně. Architektům jsme zadali vypracovat vlastní vizi nových staveb a jejich vzájemné návaznosti. Tenhle masivní brainstorming nám obrovsky pomohl si uvědomit, co vlastně v Karlíně chceme nechat vystavět. Dokonce jsme to nebyli ani přímo my, kteří by direktivně rozhodli o tom, co bude v Karlíně stát a jak přesně to bude vypadat. Konečná verze byla rozhodnutím panelu odborníků, v němž byli zastoupeni úředníci magistrátu, profesoři z ČVUT a další experti na městské plánování.

Jaký by měl být ideální vztah mezi politiky, developery a obyvateli města?

Asi takový, jak jsem jej popsal. K otevřené diskuzi mezi zástupci města, developery a obyvateli však upřímně řečeno dochází spíše výjimečně. Já jsem měl příležitost takovou diskuzi vytvořit a nová výstavba je jejím výsledkem.

Proč myslíte, že tak zřídka dochází ke spolupráci developerů a opravdu dobrých architektů?

Tohle je velmi jednoduché. Developeři předpokládají, že dobrý architekt bude drahý, a proto dávají přednost méně známým jménům. Možná v tom hraje ale taky roli jejich obava, že renomovaný architekt bude víc zasahovat do stavebních prací a trvat na původním plánu. Velmi často se stává, že developeři během stavby přistoupí k šetření, které nebylo v původním plánu. Občas se tak změní původní ráz budovy. Vím to sám, protože část našich projektů jsme museli prodat externím developerům, nebylo jednoduše v našich silách, abychom postavili všechno sami. U jednoho z domů, které nyní stojí na nábřeží, je na výsledku vidět, že se developer nedržel přesně návrhu. Zvolil levnější materiály a změnil trochu i některé detaily. Bohužel v momentě, kdy projekt prodáme, je už taková úvaha na tom daném člověku a my do toho nemůžeme zasahovat. Ale i to může být důvod, proč developeři raději volí architekty bez výraznějšího profilu.

Není pravda, že dobrý dům postavený respektovaným architektem má větší šanci na trhu?

To je možná pravda, ale platí až posledních několik let. V tomhle ohledu se musím developerů zastat. Ještě nedávno platilo, že lidi v Čechách chtěli cokoliv, co bylo levné, roli hrála cena a nic jiného. Nezáleželo jim na tom, jaké materiály se na budovu a vybavení použijí, nerozlišovali mezi dřevěnými parketami a levnou podlahou, chtěli zkrátka šetřit. Až v poslední době se stává pravidlem, že lidé dbají na kvalitu. A developeři samozřejmě reagují na poptávku.

Vy se spolupráce s architekty nebojíte?

Ale ne. Naopak. Já dost často říkám, že dobrý architekt sice možná stojí o deset nebo patnáct procent více než někdo neznámý. Na výsledku projektu je to ale znát a jeho práce se tak v konečném důsledku vyplatí. Nemusí to tak být vždy, ale je to vesměs moje zkušenost. Dům, ve kterém teď spolu mluvíme (pozn. red. Keystone office), navrhnulo švýcarské studio EM2N. Poté, co jsme je oslovili, přišli s velice jasnou představou, že by chtěli na plášti užít plastické hranoly, které připomínají pro Čechy typické kubistické stavby. Zpočátku jsem z toho nebyl nadšený, ale teď mám ten dům rád, přesvědčili mě. A o to při práci s architekty jde.

Jaká byla vaše původní vize toho, jak by měl Karlín vypadat?

SERGE BORENSTEIN: Nemám zájem stavět ghetta Serge se narodil v belgickém Bruselu. Dva týdny po sametové revoluci přijel poprvé do Prahy, kterou už nikdy úplně neopustil. V Belgii obchodoval s pozemky a nemovitostmi a i v Praze se velmi záhy začal zabývat developerstvím, které je mezi mnoha Čechy na černé listině profesí se špatnou pověstí. Sergovi se ale podařil kousek, který se povede málokomu. Jeho firma Karlín Group během přibližně jednoho desetiletí dokázala změnit charakter, vzhled a postupně i reputaci celé jedné městské čtvrti. Byl to právě on, kdo pomohl pražskému Karlínu stát se z nechvalně proslulé čtvrti místem, kde se daří byznysu, adresou významných firem, domovem množství vynikajících gastronomických podniků a nakonec i částí města, v níž by si přálo žít stále více lidí. Proč se rozhodl právě pro Karlín, kde se cítí nejlépe a proč má rád americké Santa Cruz? 15-02-2014 text Míra Valeš foto Mark Prethero korektura Pavel Bobek Kdy jste přijel poprvé do Prahy? Dva týdny po sametové revoluci, v prosinci 1989. Ten důvod, proč jsem tenkrát do Prahy přijel, byl zajímavý: tou dobou už jsem v Belgii, odkud pocházím, obchodoval s pozemky a nemovitostmi. Vaše vláda mě kontaktovala ještě v devětaosmdesátém se zájmem koupit ode mě pozemek na stavbu nové ambasády v Bruselu. Vaši soudruzi mi tenkrát nabídli barter – za pozemek v Belgii jsem měl dostat nějaký pozemek v Praze. Já ale přijel až těsně po revoluci, kdy agendu převzal nový ministr a pokračoval se mnou v nastoupených vyjednáváních. Takže původně jsem sem přijel rozhlédnout se po nějaké nemovitosti nebo pozemku, ale brzy mi došlo, že v Praze zůstanu asi mnohem déle. Jaká tou dobou Praha byla? Byla to překotná doba, všechno bylo možné. O všem se diskutovalo a vše bylo otevřené. Nepřijel jsem s tím, že bych tu chtěl zůstat. Když ale přijedete někam, kde existuje svoboda teprve dva týdny, a máte povahu jako já, je to prostředí, kterého chcete být součástí. To byl důvod, proč jste tu zůstal? Ano, ale jednodušší by bylo říct, že jsem se do Prahy zamiloval. Karlín jsem objevil někdy kolem roku 1991. Vždycky mě fascinovaly rekonstrukce starých industriálních prostor a Karlín byl v tomhle ohledu jedinečný. Předtím než jsem přijel do Prahy, strávil jsem pár let v New Yorku a žil na jižní Broadwayi. To je v podstatě stará industriální část města, kterou investoři postupem času přestavěli na loftové bydlení, ale zůstalo tam pořád dost kanceláří, malých obchodů a restaurací. Já tu čtvrť miloval a moje tehdejší vize byla vytvořit v budoucnu podobně působící, dobře promíchanou čtvrť někde jinde. A Karlín byl pro takový krok ideální: byla tu celá řada průmyslových budov, které se nevyužívaly, a zároveň pořád ještě velké množství pozemků. Takže rozhodnutí pro Karlín bylo pragmatické? Hledal jsem, do čeho v Praze investovat, a dostal jsem příležitost koupit staré budovy a pozemky tehdejší ČKD Dukla – firmy, která měla řadu pozemků a budov právě v Karlíně. Ale říct, že to bylo jen pragmatické rozhodnutí, bych si netroufl, protože Karlín je už součástí většiny mého podnikání a zároveň je to čtvrť, kterou mám hrozně rád. Je to možná nějaké podvědomí, které mě stále táhne k vodě. Když o tom přemýšlím, všechny budovy, které jsem v Praze nechal postavit nebo inicioval, jsou nedaleko řeky. Sám bydlím ve Zbraslavi, což je taky u Vltavy. A teď chystáme rezidenční projekt v Modřanech, přímo u vody. Kam přijdu já, tam přijde voda (smích) – nebo naopak? Ano, v tomhle případě přišla ta skutečná voda v podobě masivních povodní, které zasáhly v Praze nejvíce právě Karlín… To bylo myslím v roce 2002, krátce potom, co jsme tu začali stavět, stála už například budova Corso Karlín. Upřímně řečeno, ony ty povodně paradoxně Karlínu pomohly. Karlín se stal jedním z míst, které byly symbolem povodní v Čechách. Celá čtvrť potřebovala nové silnice, elektrickou síť a nové inženýrské sítě. Díky penězům, které Karlín získal po povodních od vlády, z Evropské unie a díky sbírkám, se tak z kdysi zaostalé čtvrti stal během relativně krátké doby pravý opak – tahle čtvrť byla v roce 2003 najednou z hlediska sítí, konektivity a infrastruktury jednou z nejlépe fungujících v Praze. Jaká byla vaše původní vize toho, jak by měl Karlín vypadat? Já jsem fanoušek mixu. Mám rád, když jsou ve čtvrti příležitosti pro malé obchody, kanceláře, ale zároveň má místo duši a bydlí tam dost lidí, kteří jsou s tou čtvrtí spjati a mají ji rádi. Vždycky jsem chtěl, aby Karlín bylo místo, kde lidé najdou obojí – jak kancelářské budovy, tak i rezidenční místa, kde se jim bude dobře bydlet. Pocházím z Bruselu a tam po založení Evropské unie vznikly obří bloky administrativních budov, což některé centrální bruselské čtvrti úplně zničilo. Nenajdete tam nic než administrativu, lidé se museli vystěhovat, život odtamtud postupně vymizel a rušno tam bývá jen přes den. Po páté večer se z těch míst stává město duchů. Nikdy jsem neměl zájem o to vytvořit homogenní ghetto kanceláří. Praha má spoustu podobných ghett – míst, v nichž najdete jen bydlení, ale chybí tam byznys, obchody a kanceláře. Nebo naopak velké bloky kanceláří, které trpí nedostatkem služeb a obyvatel. Takový typ stavění mě vůbec nezajímá a takový Karlín být rozhodně nemá. Proto se snažíme o mix kancelářských a rezidenčních budov a jsme rádi za to, že Karlín má svoje srdce ve staré čtvrti, kde žije stále spousta lidí. Kolem řeky prozatím převažují kancelářské budovy, dokončujeme tam ale i objekty rezidenční a já jsem přesvědčen, že za pár let bude mít okolí cyklostezky podstatně víc rezidenční ráz než má v tuhle chvíli.

Kde si myslíte, že v Praze existuje nevyužitý potenciál?

Říkal jsem, že jsem fanoušek řeky, i když to možná občas s sebou nese rizika. Ať tak či onak je v Praze v okolí Vltavy stále obrovské množství pozemků a příležitostí. Naším dalším rezidenčním projektem je multifunkční a rezidenční dům v Modřanech přímo u řeky. Chceme tam postavit kolem sedmi stovek bytů. Těším se na to, bude to opravdu hezké bydlení – s venkovní tělocvičnou a hlavně s krásným výhledem na protější smíchovské kopce a na Vltavu.

A máte vůbec ještě něco jako vysněný projekt?

V současné době jednám o koupi krásného pozemku ve středních Čechách. Je obklopen lesy a vedou k němu jen malé okresní silničky. Pokud to vyjde, rád bych tam vybudoval nějaké malé rezidenční bydlení. Místo pro lidi, kteří nechtějí bydlet přímo ve městě nebo pro ty z nás, kteří si tam chtějí jet odpočinout. Rozhodně je to místo, kam bych rád jezdil relaxovat já – a myslím, že nebudu sám.

Celou dobu mluvíme o Praze a o Čechách, ale máte nějaká další oblíbená města, která vás inspirují?

Asi nebude zrovna originální, když vám povím, že mám rád Londýn a Paříž, ale je to tak. Dále Kodaň a její plánování. A jedno místo, o němž se moc nemluví a které mě opravdu inspiruje: Santa Cruz v severní Kalifornii. Žije tam můj syn, a tak tam často jezdím. Santa Cruz má stabilně už od konce šedesátých let na Spojené státy velmi levicově orientovaného starostu a radnici a koncem šedesátch let se tam taky nastěhovala rozsáhlá hippie komunita. Díky tomu v centru nenajdete McDonald’s nebo Starbucks. Místo toho tam mají spoustu malých kaváren a obchůdků, které patří místním. Ti hippies mezitím už zestárli, ale pořád je tam ve vzduchu cítit duch té doby, ten otevřený a liberální postoj. V kombinaci s mladými surfaři, které tam táhne blízký oceán a dobré vlny, je to opravdu hezký, bohémský mix.

Se Sergem jsme si povídali během procházky po Karlínu a v kancelářích Keystone office. V jednací místnosti je postavená kytara, která mu připomíná, že se rozhodl naučit se na ni hrát a proto momentálně bere každodenní lekce. Držíme palce, ať mu zápal pro nástroj vydrží.

12. KARLÍNSKÝ MASOPUST

7.2.2015 od 13.00 Kaizlovy sady - Karlínské náměstí
  Více informací zde

NEGRELLIHO VIADUKT - sympozium Metamorfózy viaduktů v evropských městech

NEGRELLIHO VIADUKT = KREATIVNÍ INKUBÁTOR
sympozium Metamorfózy viaduktů v evropských městech / 15. 1. 2015

Negrelliho viadukt je jedinečnou technickou a kulturní památkou spojující vltavské břehy, do roku 1910 dokonce nejdelší viadukt v Evropě. Místo toho, aby byla vnímaná jako infrastrukturní překážka, se stavba po plánované rekonstrukci (2016-2018/19) může proměnit v aktivátor veřejného života lokalit, kterými prochází. Pokud se již od začátku bude specifikovat jeho identita směřovaná ke kulturně kreativnímu využití, stane se viadukt a jeho okolí prostorem celoměstského významu.

„Zneužití viaduktu, jak to vypadá dnes, je to nejhorší, co může pro památku být.“
Ladislav Špaček, NPÚ – specialista na technické památky
„Je to iniciativa, respektive typ uvažování, který je do města třeba přinášet kontinuálně.“
Matěj Stropnický, hl. m Praha – náměstek primátorky

Příprava velkých investic v České republice často probíhá na základě technicistních řešení. Největším nedostatkem našich velkých stavebních akcí je ovšem absence koordinace s dalšími investicemi, kdy dochází k duplikování nebo násobení činností a prací. Všichni tuto praxi známe z malého měřítka, právě dokončená asfaltová cesta se začne rozřezávat kvůli uložení nového vedení apod.
U jednoho stolu
Sympozium, které dne 15. 1. 2015 uspořádalo Centrum pro středoevropskou architekturu spolu s Konsorciem pro Karlín v centrále pojišťovny Kooperativa, soustředilo u jednoho stolu všechny hlavní aktéry rekonstrukce Negrelliho viaduktu, kterou již řadu let připravuje majitel stavby SŽDC. Jednalo se o první setkání všech zúčastněných kolem budoucí rekonstrukce. Tímto setkáním se tak podařilo nastavit nový operativnější způsob komunikace mezi jednotlivými subjekty, který povede ke zkvalitnění veřejného prostoru a života po rekonstrukci viaduktu v karlínské čtvrti.
Sympozium zahájil náměstek primátorky pro územní rozvoj a územní plán Matěj Stropnický. Pan náměstek na adresu využití Negrelliho viaduktu uvedl: „Za hlavní město Prahu můžu říct, že je to inciativa, respektive typ uvažování, který je do města třeba přinášet kontinuálně, a je ideální, když s tím nemusí přijít hlavní město Praha samo, ale když je to inciativa která přichází zezdola. O to si jí cením více a podle mě si zaslouží větší podporu.“
„Je to středobod, který spojuje dva břehy Vltavy, a nemusí být jen funkční, ale měl by být i krásný. Neměl by být čárou, která odděluje Karlín od města, ale naopak je spojovat a přitahovat lidi,“ prohlásil o Negrelliho viaduktu ve svém uvítacím slově hostitel akce, generální ředitel pojišťovny Kooperativa, Martin Diviš.
Cílem sympozia bylo vytvořit předpoklad pro vznik kreativního inkubátoru pod karlínskou částí viaduktu, který napomůže oživení dnes zanedbaného veřejného prostoru. Prezentace zahraničních hostů s ukázkami rekonstrukcí tří různých přístupu z Vídně, Berlína a Curychu poukázaly na paralely s Negrelliho viaduktem a jeho kulturním a kreativním potenciálem.
První kroky
Druhý blok sympozia probíhal jako workshop – kulatý stůl, kterého se zúčastnilo 25 diskutujících hostů zastupujících stát a město, veřejné i soukromé subjekty operující v okolí Negrelliho viaduktu. Přísedící byli také z řad odborných institucí, městských částí a dalších subjektů. SŽDC, jakožto majitel stavby, a hl. m. Praha jako správce veřejných prostor v Praze našli v rámci sympozia shodu na tom, že využití rekonstrukce nejen ke zlepšení technického stavu stavby, kterou má na starostu SŽDC, ale i ke zlepšení jejího okolí je žádoucí. Stejně jako využití této velké investice do infastruktury jako iniciačního impulsu ke změně a zkvalitnění samotného okolí Negrelliho viaduktu. Pan Marek Foglar, hlavní projektant rekonstrukce ze SUDOP opět potvrdil, že projekt rekonstrukce je technicky připraven tak, aby využití oblouků nijak nebránil.
Hl. m. Praha se přihlásilo jako hlavní aktér v území a v tomto duchu Praha, respektive odbor správy, evidence a využití majetku, podniká kroky vedoucí k vypořádání majetkových vztahů mezi SŽDC a Českými drahami, a to tak, že pozemky pod pilíři viaduktu budou převedeny na SŽDC a pozemky pod oblouky budou ponechány nebo převedeny na hl. m. Prahu.
Památka si život zaslouží
Kromě majitelů objektu a pozemku získal projekt kreativního inkubátoru podporu i od specialistů Národního památkového ústavu. Pan Ladislav Špaček za NPÚ uvedl: „Vždycky jsme zastávali ten názor, že to zneužití viaduktu, jak to vypadá dnes, je to nejhorší, co může pro památku být. Vždy jsme byli pro to, aby se většina oblouků využila, ale aby se to řešilo koncepčně a jednotně a aby se nepopíral tvar oblouků, jejich architektura.“ Podpora od městských částí byla spíše opatrná, a to zejména u Prahy 8, kde se nový starosta pan Roman Petrus teprve seznamuje s různými záměry v městské části a stavěl se tedy spíše do role posluchače. Prahu 7 zastupovala radní pro rozvoj, paní Kateřina Vídenová, podle níž by se mělo s oživením prostoru pod infrastrukturou počítat rovněž i na nově plánované trati směrem na letiště a Kladno, jejíž je Negrelliho viadukt součástí. Architekt Roman Koucký z IPR ještě naznačil, že si podobnou budoucnost umí předtavit i pro viadukt pod Vyšehradem. Přímí sousedé, jako je Hudební divadlo Karlín či Kooperativa pojišťovna, s ohledem na svůj dlouhodobý záměr existovat a působit v sousedství Karlínského viaduktu projekt kreativního inkubátoru aktivně podporují.
Závěrem sympozia bylo ohlášeno memorandum, které bude iniciovat hl. m. Praha a které povede k naplnění představené vize. Připravenost spolupráce s městem potvrdil za generální ředitelství SŽDC pan Martin Meško z odboru prodeje a pronájmu. Ochotu věnovat se projektu tak, aby spolu s plánovaným dokončením rekonstrukce stavby samotné došlo i k úpravám veřejných prostor pod a kolem viaduktu, vyjádřili v závěru diskuze všichni zúčastnění.

Rekonstrukce Negrelliho viaduktu se má zahájit v roce 2016. Přípravy trvají již zhruba pět let, ale teprve nyní dostává projekt reálný rozměr. Rekonstrukce je ryze technického charakteru - zaměřuje se hlavně na železniční trať a opravy havarijního stavu stavby. I přesto, že se jedná o dobře připravenou rekonstrukci, se v tuto chvíli nepočítá s možností transformace a využitím prostoru pod viaduktem a okolo něj. Zavedeným světovým trendem a dobrou praxí je šetrné nakládání s významnými stavbami a integrace historických inženýrských staveb do života města. Mění se jejich vnímání a koncepce oprav – z utilitárních bariér v plnohodnotné prvky veřejného prostoru, které přináší další přidanou hodnotu čtvrti a městu.
Na genius loci místa podél něj upozornila akce CCEA Trať galerií 2013 – prostřednictvím uměleckých instalací a aktivit ukázala potenciál, který stavba a její okolí skrývá.

Symposium pořádalo Centrum pro středoevropskou architekturu spolu s Konsorciem Pro Karlín,za podpory Magistrátu hl. m. Prahy, Institutu pro plánování a rozvoj Prahy, Česko-německého fondu budoucnosti, Rakouského velvyslanectví v Praze, Rakouského kulturního fóra a Kooperativy pojišťovny, a.s.
Symposium se konalo pod záštitou primátora hlavního města Prahy.

STRUČNĚ K PREZENTACÍM ZAHRANIČNÍCH HOSTŮ


Silja Tillner – Architekten Tillner&Willinger
Vídeň (U6 Line Gürtel)
Vídeňský viadukt na Gürtel Boulevard vznikl na počátku 20. století. Postupem času docházelo k zásahům do původních otevřených oblouků, které oslabovaly celkový koncept stavby. Od roku 1995 probíhá revitalizace viaduktu podle studia Tillner&Willinger. Architekti do oblouků navrhli systém zasklení, který je variabilní dle potřeb nájemníků. Cílem bylo navrátit stavbě transparentnost, odstranit bariéry, které vznikly zazděním některých částí, a posílit sociální kontrolu. Dodnes se podařilo zrealizovat přibližně 50 oblouků.
Bianca Wedderien a Kai Sommer – Deutsche BahnImmobilien
Berlín (S-Bahnviaduct) / Útvar městského rozvoje DB
Berlínský viadukt se začal budovat v roce 1875 a od počátku zde byly navrženy multifunkční prostory v obloucích. Od roku 1994 probíhá rozsáhlá modernizace trati a stanic S-Bahn, jejíž součástí je i postupná revitalizace oblouků viaduktu. Charakter oblouků a program je proměnlivý vzhledem k charakteru okolních čtvrtí. Deutsche BahnImmobilien se stará o přípravu renovace oblouků, pronájem, monitoring a legislativu.
Gerry Schwyter– EM2N Architekten
Curych (Im Viadukt)
Švýcarské studio EM2N vyhrálo v roce 2004 architektonickou soutěž na renovaci viaduktu v Curychu. Architekti navrhli propojení dvou ramen viaduktu multifunkčním objektem. Částečně došlo ke zrušení železniční trati, místo které vznikl lineární park, a návrh se také zabýval dalšími přilehlými venkovními prostory. Architekti se snažili vizuálně potlačit nově navrhované elementy a naopak vyzdvihnout existující oblouky. Změnou programu se z bariéry stal spojovací element ve struktuře města.Finanční noviny .cz - Developer chce v Modřanech u Vltavy postavit 700 bytů

Praha - Developerská společnost Karlín Group chce v Modřanech u Vltavy postavit novou čtvrť s 698 byty v sedmi domech. Více zde

The Cake - PRAHA TOP 10: NEJLEPŠÍ MÍSTA PRO ŽIVOT

Inspirován každoročním žebříčkem „Quality of Life“ britského magazínu Monocle jsem se rozhodl pro bilanční srovnání jednotlivých pražských čtvrtí z hlediska kvality života, který svým obyvatelům nabízí. Více zde

KARLÍN GROUP VÁM PŘEJE KRÁSNÝ ROK 2015

DREAM BIG IN 2015. In the meantime, Karlín Group will be landing in Modřany.

NEGRELLIHO VIADUKT = KREATIVNÍ INKUBÁTOR

Negrelliho viadukt je jedinečnou technickou a kulturní památkou spojující vltavské břehy, do roku 1910 dokonce nejdelší viadukt v Evropě. Na genius loci místapodél něj upozornila úspěšná akce Trať galerií 2013 – prostřednictvím uměleckých instalací a aktivit ukázala potenciál, který stavba a její okolí skrývá. Místoaby byla vnímaná jako infrastrukturní překážka, může se proměnit v aktivátor veřejného života lokalit, kterými prochází. Pokud se již od začátku bude specifikovat jeho identita směřovaná ke kulturně kreativnímu využití, stane se viadukt a jeho okolí prostorem celoměstského významu.

Symposium
Metamorfózy viaduktů v evropských městech
15. 01. 2015 Main Point Karlín – sídlo Kooperativy, Pobřežní 21, Praha


Tématem symposiabude budoucnost a možnosti Negrelliho viaduktu v kontextu současného středoevropského města.První část se bude věnovat obdobnýmexistujícímrealizacím se zaměřením na proces a výslednou transformaci nejen samotné stavby, ale hlavně jejího bezprostředního okolí.Různé přístupy k rekonstrukci a transformaci železničních viaduktů představí na jednotlivých příkladech architekti a zástupci železnice z Vídně, Curychu a Berlína. Poté bude následovat workshop, jehož cílem je docílení společné shody na podobě Negrelliho viaduktu a jeho okolí.


Výstupem symposia bude podklad pro sepsání memoranda a tiskové zprávy shrnující průběh a závěry symposia. Memorandum zpracují organizátoři sympozia a na jeho finální podobě – odsouhlasení – se budou podílet všichni účastníci workshopu během několika dalších týdnů.Sympozium pořádá Centrum pro středoevropskou architekturu spolu s Konsorciem Pro Karlín, za podpory Magistrátu hl. m. Prahy, Institutu pro plánování a rozvoj Prahy a Česko-německého fondu budoucnosti.
Symposium je pod záštitou primátora hlavního města Prahy.

  Více informací zde

STUDIE DEVELOPERSKÝCH SPOLEČNOSTÍ 2014

První samostatná studie developerských společností analytické společnosti CEEC Research.

  Více informací zde

REZIDENCE VLTAVA V SOUTĚŽI REALITNÍ PROJEKT ROKU

Projekt Rezidence Vltava vyhrál 4 ocenění ve známé české soutěži Realitní projekt roku.

Rezidence Vltava získala ocenění ABSOLUTNÍ VÍTĚZ (v rámci celé ČR) udělované odborníky vybranými z řad architektů.

V rámci regionu Praha 8 získal projekt všechna další ocenění:

- Cenu odborné poroty vybrané z řad realitních odborníků,

- Cenu odborné poroty vybrané z řad architektů,

- Cenu veřejnosti.

  Více informací zde
  Více informací zde
  Více informací zde
  Více informací zde

RIVER PARK MODŘANY v HN

Novou čtvrť se 700 byty budou vytápět tepelná čerpadla

Sedm bytových domů v Praze u Vltavy poskytne domov přibližně dvěma tisícům lidí. Projekt River Park Modřany společnosti Karlín Group se ale chce odlišit od novodobých sídlišť, která v posledních letech chrlí developerské firmy. Karlín Group kladla při přípravě projektu důraz na veřejný prostor v okolí budov a na provozní náklady bytových domů. Za zmínku stojí i to, že Karlín Group zadala zpracování urbanisticko-architektonické studie, takzvaného masterplanu, uznávanému slovinskému ateliéru Bevk Perović Arhitekti. A ten ji koncem minulého měsíce předal developerovi.

"Ještě letos chceme žádat o územní rozhodnutí. Pokud vše půjde ideálně, na začátku roku 2016 by se mohlo začít stavět," uvádí Jan Ludvík, generální ředitel Karlín Group.

Zeleň na více než polovině pozemku

Karlín Group počítá s tím, že jednotlivé bytové domy se budou stavět postupně v několika fázích a na jejich návrhu se bude podílet více ateliérů. "Myslíme si, že se tak dosáhne větší rozmanitosti a sníží se monotónnost projektu," říká Ludvík. Ovšem architekti se budou muset držet konceptu projektu, jasně dané jsou hlavně veřejné plochy mezi budovami.

Bytové domy mají mít dvě výškové úrovně. Ta nižší bude do tří nadzemních podlaží, vyšší domy mohou mít podle studie až 15 nadzemních podlaží. Místo "paneláků naležato" se developer rozhodl jít do vyšších domů, a to z toho důvodu, že nižší budovy by zabraly větší část pozemků a učinily území nepropustným. "Solitérní zástavba umožní velkorysé veřejné prostory mezi jednotlivými domy," argumentuje Ludvík. Zeleň bude podle něho tvořit zhruba 55 procent veškeré plochy areálu. "Umožní prolnutí zeleně v rámci rekreační zóny, která je v pásu kolem řeky, do urbanizovaného prostoru naší zástavby a dál do prostoru Modřan," říká Ludvík. A pokryté zelení mají být i střechy budov.

Vedle parkových úprav včetně zvažovaných vodních prvků navrhli architekti v areálu běžecké trasy. Karlín Group počítá se službami jak pro rezidenty budoucího sídliště, tak i pro lidi z nejbližšího okolí. Obchody, kavárny, čistírnu oděvů, ordinaci či poštu lidé najdou okolo náměstíčka od ulice Mezi Vodami. V plánu je také městská školka. "Naše představa je, že školku postavíme a za symbolickou částku předáme městské části," říká Ludvík. Podle něho dvě tisícovky nových obyvatel nezatíží dopravu. "Od Ropidu máme písemné vyjádření, že to je vzhledem ke kapacitě rychlotramvaje zanedbatelný přírůstek. Navíc v docházkové vzdálenosti jsou městské autobusy, které jezdí na smíchovské nádraží. Každý spoj obohatíme asi o tři lidi," tvrdí Ludvík.

Úsporná tepelná čerpadla

Pozemky, na kterých má vyrůst projekt River Modřany, jsou blízko Vltavy, kde je vyšší pravděpodobnost záplav. Na druhou stranu blízkost vody umožňuje díky velkému průtoku spodní vody instalaci tepelných čerpadel. Předběžné závěry studie, kterou si Karlín Group nechala zpracovat, ukazují, že to v dané lokalitě půjde a investice se vyplatí.

"V projektu uvažujeme o použití tepelných čerpadel země/voda pro účely vytápění, ohřevu teplé užitkové vody a v letním období i pro chlazení většiny bytů," upřesňuje projektová manažerka Karlín Group Tereza Mihulková Urbanová. "Budoucím obyvatelům to kromě pocitu, že se chovají šetrně k přírodě a životnímu prostředí, přinese i úspory v nákladech na vytápění, respektive chlazení," podotýká.

Oproti třeba plynové kotelně jsou sice pořizovací náklady tepelných čerpadel vyšší, developer však na modelovém příkladu lidem ukáže, že vyšší počáteční investice do bytu dávají smysl. "Chceme je tím motivovat, aby byli ochotni zaplatit něco málo navíc za byt, protože uvidí, že se jim to vyplatí," míní Ludvík. Byty mají spadat do střední cenové kategorie do 55 tisíc korun za metr čtvereční čisté prodejní plochy. "Ale rozptyl kolem tohoto průměru bude velký."

Díky kvalitnímu zateplení a využití tepelných čerpadel v kombinaci s rekuperací bude možné domy postavit jako energeticky úsporné s energetickým štítkem B. "Majitelé bytů výrazně ušetří na provozních nákladech již za současných cen plynu, které se budou spíše zvyšovat. A to nemluvím o tom, že jim technologie tepelných čerpadel umožní chlazení v létě za zlomek ceny, než kdyby si chladili standardními jednotkami na elektrickou energii," říká Ludvík.

Jeho slova potvrzuje Václav Helebrant, člen správní rady Asociace pro využití tepelných čerpadel: "Hlavní výhodou tepelných čerpadel je levný provoz - jsou ze všech zdrojů nejlevnější - a také to, že poskytují dvě důležité funkce v jednom přístroji: topení a chlazení."

"Zejména v režimu chlazení lze ušetřit až desítky procent nákladů přímým využíváním chladné vody z řeky na začátku chladicí sezony v dubnu až červnu a jejím pouhým přichlazováním tepelným čerpadlem. Náklady na 1 kWh chladu tak mohou být až pětkrát nižší než při čistém strojním chlazení," upřesňuje Helebrant.

Tepelná čerpadla pro vytápění bytových domů jsou využívána stále častěji. Důvodem jsou dlouhodobě stoupající ceny energií a fakt, že si projektanti i dodavatelské firmy tuto technologii osvojují. Na tepelná čerpadla přecházejí některé stávající panelové domy. A z pohledu velikosti 700 bytů bude River Park Modřany v Česku zřejmě největší developerský projekt vytápěný a chlazený tepelnými čerpadly.

Jak Helebrant připomíná, v nízkoenergetických budovách je potřeba řízeně větrat, aby se v nich udrželo zdravé vnitřní prostředí. A teplo z odpadního větracího vzduchu lze s pomocí tepelných čerpadel rekuperovat a využít pro vytápění a přípravu teplé vody.

"V takto koncipovaném domě mohou být náklady 1 kWh energie na vytápění, chlazení, přípravu teplé vody a ventilaci až třikrát nižší než u obvyklého uspořádání s plynovou kotelnou nebo dálkovým teplem a klasickou vzduchotechnikou," vypočítává Helebrant.

Rukopis známých architektů

Karlín Group je s výslednou studií ateliéru Bevk Perović Arhitekti spokojena. "Pokud budeme projekt dál developovat, chtěli bychom, aby minimálně jeden z domů, asi ten první, navrhli oni," uvádí Ludvík a zároveň nezastírá, že jednou z možností je, že by projekt s územním rozhodnutím prodala společnost jiným developerům. Nebo se na jeho realizaci Karlín Group spojí se spoluinvestorem.

Rukopis známých zahraničních architektů možná ponesou i stavby na pražském Smíchově, kde plánuje postavit novou městskou čtvrť developer Sekyra Group. Společnost vyhlásila na konci září architektonickou soutěž na projekt Smíchov City - Sever. Vyzvala jedenáct tuzemských a zahraničních ateliérů a mezi nimi je i studio architekta Martina Haase či další německý ateliér Behnisch Architekten, Rotenbühlstrasse. Podle ředitele Sekyra Group Leoše Anderleho se byl Martin Haas na drážní pozemky osobně podívat předminulý týden, kdy vystoupil na odborné konferenci v Praze.


River Park Modřany

S celkem 698 byty v sedmi bytových domech počítá projekt River Park Modřany společnosti Karlín Group. Budovy mohou mít podle navržené studie až 15 pater. Díky tomu bude podíl zeleně na pozemku projektu tvořit nadpoloviční většinu.

Martina Marečková - Redaktorka HN 8. 10. 2014

celý článek http://archiv.ihned.cz/c1-62913520-novou-ctvrt-se-700-byty-budou-vytapet-tepelna-cerpadla  Více informací zde

DEVELOPMENT NEWS 8/9 2014

V Modřanech vyroste nový obytný celek RIVER PARK MODŘANY
  Více informací zde

TASTE OF PRAGUE: Prague escapes Karlín

Více info zde

NOVOU ČTVRŤ V PRAZE NAVRHUJE UZNÁVANÝ ATELIÉR ZE SLOVINSKA

HOSPODÁŘSKÉ NOVINY 25/6/2014 URBANISTICKOU STUDII REZIDENČNÍ ČTVRTI PRO ASI 3000 LIDÍ PRO
DEVELOPERA KARLÍN GROUP VYPRACUJE STUDIO BEVK PEROVIĆ ARHITEKTI.

Studio Bevk Perović Arhitekti dokázalo, že světová slovinská
architektura není jen Jože Plečnik. Ve své sbírce má řadu
mezinárodních cen jako třeba Cenu Evropské unie za současnou
architekturu – Cenu Miese van der Rohe nebo Kunstpreis Berlin. Nyní
pracuje na významné zakázce v České republice. Developer Karlín Group
plánuje postavit v průběhu několika let v projektu s pracovním názvem
River Park Modřany v Praze 12 až 850 bytů a zpracováním
architektonicko-urbanistické studie pověřil právě tento mezinárodně
oceňovaný slovinský ateliér. Jeden z jeho zakladatelů – Vasa J.
Perović – vystoupil minulý týden v Praze na mezinárodní konferenci
reSITE, kde poskytl HN rozhovor.
V Česku mají Bevk Perović Arhitekti za sebou jeden projekt. Před pár
lety je oslovil mladý pár z Prahy, aby jim navrhli dům. „Nejsou to
zrovna movití lidé, ale jsou velmi nadšení z naší práce. Nikdy se nám
nestalo, že by za námi někdo cestoval 10 hodin autem, aby nám řekl,
že od nás chce dům. To se nám líbilo,“ vzpomíná Perović. Český pár,
kde žena je architektka, a slavní architekti se časem spřátelili.
„Buď se s klientem hodně hádáte, nebo se z vás stanou přátelé. Když
někomu navrhujete dům, žádná střední cesta neexistuje,“ popisuje. Tak
začali architekti ze Slovinska jezdit pravidelně do Prahy a v roce
2012 měli výstavu v Galerii Jaroslava Fragnera, kde se seznámili s
lidmi z Karlín Group, jejíž tváří je belgický podnikatel Serge
Borenstein. „Sedli jsme si. Líbí se nám, že to je malá skupina lidí a
dá se s nimi jednoduše komunikovat, v tom jsou podobní nám,“ říká
Perović s tím, že u nich v ateliéru není hierarchie. Se
spoluzakladatelem Matijou Bevkem zjistili, že svých 15 lidí jsou
schopni uřídit, a s velkým rozrůstáním studia nepočítají.
Bydlení, ale i služby pro tři tisíce lidí Nová bytová čtvrť pro více
než tři tisíce lidí má postupně vyrůst u řeky Vltavy na pomezí Prahy
4 a Modřan v těsném sousedství golfového hřiště Hodkovičky. „Prodej
první etapy bytů je naplánován nejdříve na rok 2015,“ říká generální
ředitel Karlín Group Jan Ludvík. Vedle bydlení s výhledy na řeku,
Barrandovské skály a Chuchelský háj nová čtvrť rezidentům nabídne
občanskou vybavenost a služby. Ludvík vyjmenovává mateřskou školu,
obchody, lékárnu, poštu, kavárnu nebo lékařskou ordinaci. „Problém
spousty nových rezidenčních čtvrtí je v tom, že tam nejsou absolutně
žádné služby,“ říká Perović.
Města, jako je Praha, by se měla podle architekta zahušťovat. „Praha
se již příliš rozrostla na venkov a spolkla okolní vesnice,“ myslí si
Perović. Podle něho by se hlavní města měla snažit správným způsobem
využít veškeré lokality, které mají. Nebo vlastníky rozvojových
pozemků přesvědčit, aby je nenechávali ležet ladem. Tímto způsobem
lze prý předcházet neekonomickému rozrůstání města za jeho hranice.
„Když máte ve městě obrovské pásy pozemků, je hloupé je nechávat
nevyužité.“ V Modřanech navrhuje jeho ateliér relativně hustou
zástavbu. Bytové domy mají mít dvě úrovně – část mají tvořit tří-
nebo čtyřpatrové domy připomínající městskou zástavbu, některé věže mají v návrhu 12 pater.
„Všechny domy budou ale nižší než nedaleká budova Microny a některé z
věží v okolí,“ říká Perović. Slovinští architekti byli pověřeni
udělat urbanistickou studii, nikoli návrh jednotlivých bytových domů.
Město je o atmosféře, ne o budovách-ikonách Vzhledem k velikosti
budoucí rezidenční čtvrti by se na její podobě podle něho mělo
podílet několik ateliérů. „Nemyslím si, že by měl celý svět navrhnout
jeden architekt, i kdybych to měl být já,“ prohlašuje Perović.
Modřanská čtvrť by měla být o diverzitě, aby si lidé vybrali design
podle svého vkusu.
V projektu se mimo jiné počítá se spoustou zeleně. „Mezi domy bude
propracovaný systém veřejných, poloveřejných a soukromých ploch s
různou krajinářskou úpravou včetně rozlehlého veřejného parku s
přímým vstupem do rekreační zóny podél Vltavy,“ říká Ludvík.
Takové zadání se slovinským architektům zamlouvá. Podle Peroviće si
totiž investoři hlídají hlavně náklady na architekturu, budovy jako
takové, ale jejich okolí moc nevěnují pozornost. „My jim ale říkáme,
tráva, kameny a lavičky moc nestojí, ale pomáhají zvýšit kvalitu
života. Architekti navrhují domy, ale pro mne je větší výzva
navrhovat jejich okolí tak, aby fungovalo sousedství. Mluví vždy o
budovách-ikonách, ale zážitek z města je o atmosféře,“ dodává Perović
s tím, že má rád pražský Karlín, kde nevnímá jednotlivé budovy, ale
atmosféru této pražské čtvrti.
„Spousta lidí chápe urbanismus tak, že umístíte do prostoru budovy,
ale pro mě je urbanismus prostor mezi budovami,“ říká Perović.
Architektura má podle něho odpovědnost ke společnosti. Budovy totiž
zůstávají ve městech déle než umění, sochu lze jednoduše odstranit.
„Když jednou zkazíte část čtvrti špatnou budovou, zůstane tam stát
stovku let,“ konstatuje Perović. V Praze bylo oproti Lublani v
posledních 20 letech mnohem více realitních projektů, a tím pádem i
příležitostí pro architekturu, ale tyto příležitosti zůstaly podle
něho v mnoha případech nevyužity.

Foto popis| Byty v bývalém lomu Ateliér Bevk Perović Arhitekti navrhl
například i kancelářský a bytový komplex Pilon v Lublani. Celkem ve
dvou budovách bylo na místě bývalého lomu v letech 2007–2008
postaveno 140 bytů.
Foto popis| Vasa J. Perović (49) Narodil se v srbském Bělehradu,
působí ve slovinské Lublani, kde založil architektonické studio Bevk
Perović Arhitekti. V roce 1992 absolvoval Fakultu architektury
Bělehradské univerzity, v roce 1994 získal magisterský titul na
Berlage Institute v Amsterdamu. Vyučuje na fakultě architektury v
Lublani a je vizitující profesor na Navarrské univerzitě ve Španělsku.
Foto autor| FOTO: Nada Mihajlovic
Foto autor| FOTO: Miran Kambic

O autorovi| Martina Marečková, martina.mareckova@economia.cz

  Více informací zde

ANIMACE REZIDENCE VLTAVA

NOVÝ REZIDENČNÍ PROJEKT V OBRAZECH

Česká verze:

PROJEKT REZIDENCE VLTAVA OFICIÁLNĚ PŘEDSTAVEN

V Karlíně vznikne nový luxusní bytový projekt Rezidence Vltava s inovativními funkčními prvky.

Tisková zpráva

Praha, 15. května 2014, Rohanský ostrov, jedno z mála míst nezasažených povodněmi se rozroste o zcela jedinečný, architektonicky zajímavý bytový projekt Rezidenci Vltava. Svým obyvatelům nabídne nádherný výhled na Vltavu, moderní, elegantní design, kvalitní vybavení a také v Česku zatím ojedinělou možnost vyjet výtahem přímo do svého bytu. Výstavba byla zahájena v prosinci minulého roku a bude dokončena v létě 2015.

Projekt Rezidence Vltava na neformálním jarním pikniku uspořádaném pro veřejnost poprvé představil Yishay Furman, ředitel developerské společnosti Horizon Holding, která stavbu realizuje.

„Rezidence Vltava nabídne 105 nových bytů v jednom z nejpříjemnějších míst Prahy. Jejich rozměry se pohybují od malých studií o velikosti 35 m2 až po rozsáhlé apartmány dosahující až 300 m2. Jsme si proto jisti, že máme co nabídnout každému zájemci, i tomu nejnáročnějšímu. Ke kolaudaci celé novostavby dojde v červenci 2015,“ uvedl Yishay Furman z Horizon Holding.

Architektonický návrh samotné budovy vychází z konceptu renomovaného švýcarského ateliéru EM2N a už na první pohled zaujme svou elegancí a čistými tvary, rozdílnou úrovní podlaží sousedních bytů a okny téměř k podlaze. Moderní projev je přitom vlastní nejen celkovému vyznění stavby, ale i společným vnitřním prostorám či atriu, které vytváří jakousi zónu klidu uvnitř vnitrobloku.

Atraktivní částí rezidence budou také velkorysé střešní terasy, kterými jsou doplněny byty v nejvyšším patře. Jednotky v přízemí zase mají vlastní předzahrádky. Ve všech bytech pak díky lodžiím a širokým francouzským oknům bude možné zažít jedinečný pocit silného propojení interiéru a exteriéru.

„K pohodlnému životu v Rezidenci Vltava přispěje nonstop recepční služba a možnost vyjet výtahem přímo do svého bytu. Tento komfort ocení zejména lidé, pro které je důležité soukromí. V budově budou rovněž dvě podzemní patra pro parkování vozů, díky nimž bude k dispozici dostatečné množství parkovacích stání. Několik úrovní zajištění přitom zaručí naprostou bezpečnost celého objektu,“ doplnil další výhody Yishay Furman. „

Díky dobrému umístění rezidence, bude pro obyvatele snadná i dopravní dostupnost - metro a tramvaj jsou pouze dva bloky od domu. Do centra města je to deset minut pěšky a autem za několik minut. Projektanti zde také mysleli na sociální komunikační uzly a tak v blízkých uličkách se nachází řada restaurací, škol, kaváren nebo obchodů. V objektu vzniknou i specializované prodejny potravin.

„Okolí objektu, resp. samotné Rohanské nábřeží nyní prochází rozsáhlou revitalizací a tak zde, v blízkosti Rezidence Vltava, vznikne rozsáhlá oddychová zóna s pěšinami, lavičkami a tůněmi, plánováno je i dřevěné molo. Díky tomu bude tato lokalita ideálním místem pro zájemce, kteří sní o klidu v zeleni, zároveň se ale nechtějí vzdát pocitu bydlení ve městě. Těší nás, že výstavbou Rezidence Vltava a úpravou jejího okolí můžeme přispět k obnově tak hezkého místa, jakým Rohanský ostrov bezesporu je,“ řekl Yishay Furman ze společnosti Horizon Holding.

Výhradním prodejcem bytů tohoto projektu je společnost Karlín Group.


Bližší informace o projektu naleznete na www.rezidencevltava.cz


Kontakt:
Soňa Tomášková, Marketing Manager, Horizon Holding, stomaskova@horizonholding.cz, tel.: 220 105 265

__________________________________________________________________________________

O společnosti Horizon Holding – developer projektu rezidence Vltava
Skupina vznikla spojením dvou mezinárodních developerských společností – společnosti Shikun & Binui International Real Estate Development a skupiny Shiran R/E Holdings. V České republice společně vlastní řadu developerských projektů (např. projekt Na Hrádku, Rezidence Čámovka, Rezidence Vltava, apod.). Shikun & Binui International Real Estate Development je dceřiná společnost největšího developerského holdingu v Izraeli Shikun & Binui, který byl založen v roce 1924 a je obchodován na izraelské burze. Díky zkušenostem a velmi dobré reputaci je společnost zvána do mezinárodních tendrů po celém světě, často financovaných Světovou bankou či vládními institucemi.

O společnosti Karlín Group – výhradní prodejce bytů rezidence Vltava
Developerská společnost vznikla v roce 1997 a pro svůj název se nechala inspirovat pražskou čtvrtí Karlín, jejíž genius loci od počátku intenzivně vnímala. Právě v Karlíně společnost realizovala řadu mimořádných budov, jako jsou Palác Karlín, Corso Karlín, Kotelna, Kollárova 14, River Diamond, Corso IIA či Cornlofts Šaldova. Všechny jmenované projekty získaly prestižní ocenění v soutěžích „Best of Realty“ či „Stavba roku“ nebo na ně byly navrženy. Karlín Group si zakládá na nejvyšší architektonické úrovni všech dokončených i plánovaných projektů. Není proto náhoda, že jsou všechny realizace společnosti vysoce ceněny i jako investiční příležitost.

KONFERENCE reSITE 2014, TENTOKRÁT V KARLÍNĚ

19. – 20. června 2014
Forum Karlín
Praha, Česká republika

MĚSTA A KRAJINY NOVÉ EKONOMIKY

www.resite.cz

KARLÍN GROUP SE ZDOKONALUJE VE VŠECH OBORECH

Kurz vaření s šéfkuchařem Davide Lagomarsino v La Gastronomia Ligure. Užili jsme si hodně zábavy... www.lagastronomia.cz

KARLÍN GROUP VÁM PŘEJE KRÁSNÝ ROK 2014


REZIDENCE VLTAVA - NOVÉ BYDLENÍ V KARLÍNĚ

KARLÍN GROUP exkluzivním obchodním partnerem nového rezidenční projektu. Rezidence Vltava je další originální novostavbou, díky níž se Karlín mění v jedno z nejpříjemnějších míst Prahy.

Přímo na zeleném nábřeží nad Vltavou, dvacet minut pěšky od náměstí Republiky, téměř v centru města a přece obklopeno přírodou bude na prodej 105 nových bytů. Světlo, prostor a harmonie. To jsou naše hodnoty při dotváření nejhezčích částí Rohanského ostrova.

www.rezidencevltava.cz

PROMAT a SIPRAL - TECHNICKÁ KONFERENCE CORSO KARLÍN


  Více informací zde

KARLÍN GROUP PARTNEREM FESTIVALU SIGNAL 2013

Festival světla SIGNAL rozsvítí podzimní Prahu! /17. - 20. 10. 2013/
Historické srdce Prahy se na čtyři dny stane centrem nových technologií, uchvacujících nápadů a nespoutané kreativity. Festival SIGNAL oživí dobře známá i tajemná a skrytá místa Prahy výtvory známých českých i zahraničních audiovizuálních umělců. Nabídne to nejlepší z této dynamické umělecké disciplíny a představí naše město jako místo pro život a umění, město přívětivé ke svým obyvatelům i návštěvníkům, jako magický prostor, kde se dlouhá a dramatická historie prolíná s jeho přítomností. Rozzáříme Prahu, budťe u toho s námi!
více na www.signalfestival.com

DEN ARCHITEKTURY 05-06 10 2013 OBJEVTE SVÉ MĚSTO

Projekty KARLÍN GROUP v rámci Dne Architektury - PRAHA - KARLÍN - Nejrychleji se rozvíjející pražská čtvrť s Martinem Rusinou. Z podhoubí nejstaršího předměstí vyrůstají nové stavby od českých i zahraničních architektů. Sraz: Sobota 5.10.,10.00, Karlínské nám. před kostelem sv. Cyrila a Metoděje. více na www.denarchitektury.cz

ROZHOVOR SE SERGEM BORENSTEINEM V ASB 09/2013

Architektura, Stavebnictví, Byznys 09/2013: Čína není daleko
  Více informací zde

TRAŤ GALERIÍ PRAHA - KARLÍN - VIADUKT 19.-21.9.2013

Parkoviště pod viaduktem se změní v přehlídku umění.

Projekt CCEA otevírá téma prostoru pod karlínským viaduktem pro kulturu a pro město.

Od čtvrtka 19.9. do soboty 21.9. mezi ulicemi Křižíkova a Sokolovská vyplní oblouky Negrelliho viaduktu výstavy pražských galerií, prostor oživí koncerty, divadelní a taneční představení, dětské tvůrčí dílny, autorská čtení, přednášky, ukázky kulinářského umění a po viaduktu veřejnost provedou Richard Biegel a Vladimír 518.

Negrelliho Viadukt je v provozu od roku 1850. Jedná se o jednu z nejvýznamnějších technických staveb Prahy a České republiky, druhý nejstarší most v Praze. Bohužel dnešní stav viaduktu je v rozporu se všemi kvalitami, které jeho prostory nabízí.

Záměrem tohoto projektu CCEA je upozornit na potenciál Negrelliho viaduktu a ověřit možnosti, jak jej začlenit do městského života. Trať galerií v sobě skrývá tři roviny - uměleckou interpretaci prostoru galeriemi, kurátory a umělci, dále to je dočasné otevření objektu veřejnosti spolu s jeho intenzivní přeměnou, která nahrazuje neživou vizualizaci experimentem. Třetí rovinou budou dva studentské workshopy organizované paralelně s programem. Jeden workshop bude se zaměřením na nasvětlení staveb ve veřejném prostoru vedený experty z Philips, druhý bude architektonický ve spolupráci s ARCHIP o procesu proměny Negrelliho viaduktu, který povedou Patrik Hoffman (Atelier Hoffman) a Petr Lešek (Projektil). Cílem architektonického workshopu je najít pro Negrelliho viadukt vhodný architektonicko-ekonomický model, který by nebyl postavený na standardním developerském principu. Výsledky budou prezentovány 21.9. v 17.00 a uvedou tak diskuzi o možné budoucnosti viaduktu se zástupci hlavního města Prahy, Prahy 8, Správy železnic a veřejností.

Podmínkou uměleckých instalací je jen minimální úprava oblouků pro výstavní účely, bude tedy zajímavé zjistit, jak se s prostory jednotliví umělci vypořádají. Projektu se účastní A.M.180 gallery, Divus, který zajišťuje také další stránku společenské zábavy - Pragerkabarett bar. Dále se představí Drdova gallery, Galerie Ferdinanda Baumanna, FUTURA, MeetFactory, Galerie Patricia Milano a Tranzitdisplay.

Každý ze tří večerů bude v různých hudebních režiích. O první se postarají mimo jiné samotné galerie, zahrají kapely Střešovická kramle nebo Ruce naší Dory, na závěr zahraje DJ Orisha. Páteční večer bude ve znamení experimentu, Prague Modern Young a Ponec se představí ve společném vystoupení ImproVIAdukt, následovat bude performance Autopsia Archive Prague. Sobotní večer nese název Easterndaze presents, pod kterým se skrývají koncerty čtyř kapel, Střed světa (CZ), S Olbricht, SILF (HU) a Shibuya Motors (SK). Celým sobotním programem se Trať galerií připojuje k celoměstské sousedské slavnosti Zažít město jinak pořádané sdružením Auto*Mat a spolu s dalšími osmi místy tak oživí Karlínskou zónu.

Proč takovýto umělecko-kulturní třídenní maraton?
Správa železniční dopravní cesty (SŽDC), do jejíhož majetku karlínský viadukt patří, oznámila, že se chystá zahájit práce na spojení Masarykova nádraží s letištěm. Celá akce má přitom začít opravou Negrelliho viaduktu, SŽDC už postupně vypovídává stávající nájemní smlouvy. Radnice Prahy 8 je už dlouhodobě nakloněna představě mostu zapojeného do karlínského života a zamýšlela, že si po vzoru jiných evropských měst oblouky pronajme a zprostředkuje coby nebytové prostory např. kavárnám, ateliérům, nebo dílnám. Ovšem pohled na rekonstrukci Negrelliho viaduktu má SŽDC přinejmenším opatrný a upřednostňuje verzi, kdy by oblouky zůstaly prázdné.
Zde se nám otevírá prostor pro diskuzi. Potenciál Negrelliho viaduktu je totiž v jeho možném přínosu nejen obyvatelům Karlína, ale i pražskému kulturnímu životu. Rekonstrukce dopravní stavby spojená s jejím dalším využitím zvýší atraktivitu místa daleko více než jenom její oprášená přítomnost.

Bližší informace:
www.ccea.cz

Trať galerií je podporována hlavním městem Prahou.
Záštitu nad projektem převzal Jiří Janků, starosta městské části Praha 8.

Hlavní partneři:
Nadace Vodafone Česká republika
Konsorcium pro Karlín

Hlavní mediální partner:
economia – Hospodářské noviny, ihned.cz, Respekt

Partneři:
Alza, ALTYsound, BU2R, Copy General, K.S.H. Ochranná a bezpečnostní služba, mm cité, Philips

Mediální partneři:
A2, Archiweb, Art&Antiques, ArtMap, Earch, Era 21, Radio 1

Podpora:
Zažít město jinak, Auto*Mat

Zvláštní poděkování:
ARCHIP, Holubová advokáti, Karlín sobě, Maďarský kulturní institut, Obálka Prahakontakt:
Yvette Vašourková, vasourkova@ccea.cz, 604 847 510
CCEA MOBA, urbanity@ccea.cz, 725 467 148

Program
19.9. 16 00 Představení projektu pro média a veřejnost
17 00 Vladimír 518 – prohlídka viaduktu
18 00 vernisáž
18 30 Antonín Novotný - Karlínské Mojito – divadelní vystoupení
19 00 Ruce naší Dory - koncert
Střešovická kramle - koncert
Mlsná kavka + Green Doors – vegetariánská cuisine + Slyšet město jinak
21 00 DJ Orisha (B-fly)
20.9. 10 00 - 16 00 Karlínské Spektrum – umělecká tvůrčí dílna
16 00 Sváťovo dividlo - O Koblížkovi – loutkové divadlo
17 00 David Karásek (mmcité) - Veřejný prostor a design městského mobiliáře -- přednáška
17 30 CCEA MOBA - Využití viaduktů v zahraničí - přednáška
18 00 S.d.Ch. Divadelní seminář Varlén: Világoš pod viaduktem
19 00 Prague Modern Young + Ponec – ImproVIAdukt - improvizační tanečně-hudební interakce
21 00 Autopsia Archive Prague – hudební performance
21.9. 10 00 - 14 00 Karlínské Spektrum – umělecká tvůrčí dílna
10 00 – 13 00 Galerie GUD – Praha v mých očích - dětský workshop
14 00 Helena Čubová – Meškání v intermezzu – autorské čtení
+ Gala Lozynská violoncello
Josef Straka – Vlakové texty a texty psané ve vlaku – autorské čtení
15 00 Richard Biegel – prohlídka viaduktu
16 00 Sabotanic Garden (FIN/CZ) - hudební performance
17 00 Prezentace výsledků studentského workshopu + diskuze
18 00 Easterndaze presents:
Střed Světa live /Baba Vanga, CZ/ - koncert
S Olbricht live /Opal Tapes, HU/ - koncert
SILF live /Farbwechsel, HU/ - koncert
Shibuya Motors live /Atrakt Art, SK/ - koncert


  Více informací zde

reSITE 2013

O čem byla reSITE konference 2013 "Metropole v centru: Nekonečné zdroje"?

Drazí přátelé,

doufáme, že jste měli krásné léto! My jsme si především užívali vašich skvělých ohlasů na letošní reSITE konferenci. A nyní, od září, již pilně pracujeme na jejím dalším - třetím ročníku. S Vámi, kteří jste se k nám připojili v letošním červnu v DOXu, se rádi opět setkáme v červnu 2014! A vy, kterým konference unikla, připravte se včas na vyhlášení programu a otevření registrace pro příští rok. Pro zkrácení čekání jsme pro Vás připravili tento krátký souhrn událostí.

O čem byla reSITE konference 2013 "Metropole v centru: Nekonečné zdroje"?

Konference reSITE 2013 pojmenovala problémy obnovy Prahy a dalších post-komunistických měst ve středo- a východoevropském regionu. Konference se zaměřila na poskytování řešení na úrovni politiky, občanů a investorů; ve prospěch růstu a při vědomí vlastní komplikované historie.

reSITE konference 2013 vynikala vystoupeními světových osobností a odborníků z patnácti zemí, kteří představili své pohledy na město, architekturu a městský rozvoj. Dvoudenní akce se zúčastnilo mezi posluchači více než 550 lidí ze čtrnácti zemí. Hlavní přednášející Adrian Benepe (Město New York) mluvil o odolnosti měst a o cíli současného starosty města, Michaela Bloomberga, vybudovat parky dostupné každému obyvateli New Yorku v maximální vzdálenosti deseti minut chůze. Parky totiž nejen ozdravují prostředí města, ale také zvyšují tržní cenu okolních nemovitostí. Na zahraniční zkušenosti se zaměřil Kees Christiaanse, představující urbanistické projekty kanceláře KCAP z Rotterdamu, s důrazem na východní Evropu. Bývalý primátor Bogoty Enrique Penalosa si vysloužil bouřlivý potlesk celého sálu za svou nemilosrdnou kritiku stinných stránek demokracie a za svá osobní kritická pozorování, která uskutečnil přímo v Praze. Winy Maas, světoznámý architekt z Nizozemska, vyvolal diskusi o tom, co můžou architekti udělat pro Evropu, a o svých převážně kontroverzních počinech. Americký host Greg Lindsay (časopis Fast Company) mluvil o inovačním potenciálu inteligentního pracovního prostředí v současných městech. Alex Washburn (Město New York) se zaměřil na ekonomiku, zónování, udržitelnost a městské plánovací procesy shora-dolů a zdola-nahoru, v souvislosti se směřováním New Yorku mezi elitu nejlépe konkurenceschopných měst na světě.

Více informací o obsahu, průběhu a výsledcích konference můžete najít na stránce resite.cz.
Pokud jste se na konferenci nedostali, můžete shlédnout to nejzajímavější z přednášek na našem kanálu Vimeo. Další prezentace a diskuse budou průběžně doplňovány.

Děkujeme Vám za Vaši podporu!
A přejeme Vám krásný týden
reSITE

KARLÍN GROUP A KONSORTIUM PRO KARLÍN V HOSPODÁŘSKÝCH NOVINÁCH

Firmy si postavily špičkové kanceláře, teď chtějí zlepšit i jejich okolí.
  Více informací zde

DEVELOPERY POVODNĚ NA VLTAVĚ NEODRAZUJÍ

KARLÍN GROUP VE STAVEBNÍM FÓRU

KARLÍN GROUP PARTNEREM reSITE 2013

Podporujeme již druhý ročník festivalu reSITE - červen 19-23, 2013. Program fesivalu najdete na www.resite.cz
  Více informací zde

KEYSTONE V ZEN MAGAZÍNU DENÍKU E15 03/2013

TOP 10 komerčních projektů v Praze
  Více informací zde

KANCELÁŘE BUDOUCNOSTI - SERGE BORENSTEIN V ANKETĚ ČASOPISU ASB


  Více informací zde

KARLÍN GROUP DOKONČIL PRODEJ PROJEKTU CORSO IIB

Skupina KARLÍN GROUP v tomto týdnu úspěšně uzavřela jednání o prodeji budoucího administrativního projektu CORSO IIB v Karlíně. Novým majitelem projektu a příslušných pozemků se stala společnost Skanska Property Czech Republic.

Budoucí budova navržená architektem Ricardo Bofillem je druhým objektem administrativního komplexu CORSO II a navazuje na již dokončený projekt KARLÍN GROUP - CORSO IIA z roku 2008. Celý komplex je kontinuitou architektonického řešení a filosofie úspěšného projektu CORSO KARLÍN.

KARLÍN GROUP se v současné době soustředí na zahájení výstavby residenčního projektu RESIDENCE Vltava v rámci komplexu RIVER GARDENS na Rohanském nábřeží a na další fáze areálu River Gardens v jeho východní části. Developerská skupina mimo jiné také připravuje rozsáhlý residenční projekt v Modřanech.

KARLÍN GROUP PARTNEREM VÝSTAV V GALERII JAROSLAVA FRAGNERA

SWISS POSITIONS: 33 přístupů k trvale udržitelnému způsobu stavění, DISINCTION ROMANDE D'ARCHITECTURE 2010. Švýcarské jaro v Galerii Jaroslava Fragnera. 7. března 2013 přednášky švýcarských architektů Rogera Dienera a Mathiase Müllera.
  Více informací zde
  Více informací zde
  Více informací zde

ROZHOVOR SE SERGEM BORENSTEINEM V DEVELOPMENT NEWS

1-2/ DEVELOPMENT NEWS 2013: Chceme, aby každý nový projekt byl lepší než ty předešlé.
  Více informací zde

KEYSTONE V MF DNES

ARCHITEKTURA: Krystalické tvary kubismu dělají Prahu světovou
  Více informací zde

MODERNÍ MAGIE STARÉHO

Lidové Noviny, Magazín PÁTEK
více čtěte zde

BEST OF REALTY – NEJLEPŠÍ Z REALIT 2012

KEYSTONE nominován do soutěže o titul Best of Reality – Nejlepší z realit 2012 v kategorii Nová administrativní centra
Více zde >

KARLÍN GROUP v E15

Architektura v čase krize nabývá na významu.
Více zde

Zářijové vydání časopisu ASB představuje Keystone

Keystone: Karlínská interpretace kubismu
Více zde

VÝSTAVA FOTOGRAFIÍ - PROMĚNY

Karlín v posledních 10 letech

Výstava fotografií byla uspořádána z iniciativy pana Serge Borensteina, jedné z osobností výrazně spjatých s osudy Karlína a jeho pozitivní změnou v daném období. Za podpory KARLÍN GROUP a pod patronátem Svazu českých fotografů uspořádaná expozice netradičním způsobem připomíná vývoj jedné části Prahy 8 v časovém úseku sahajícím k povodním před deseti lety. Karlín byl díky své skryté kráse, industriálnímu půvabu i své poloze na dosah centra Prahy předurčen k rozvoji již nedlouho pro sametové revoluci. V první chvíli se proto mohlo zdát, že tragedie z roku 2002 se spadlými domy a zatopenými ulicemi tento vývoj zbrzdí. S odstupem času však není pochyb o tom, že živelní katastrofa Karlínu naopak pomohla. Od té doby se spolu s nezbytnou asanací vlastně začíná utvářet nová podoba této městské části.

Výstava naznačuje průběh povodně a likvidaci jejích následků v obrazech zachycených fotografy, jichž se události bytostně dotýkaly. Druhou významovou rovinu tvoří snímky z roku 2007 - mezidobí 5 let od ničivé vodní síly, kdy byla Svazem českých fotografů vypsána fotografická soutěž na téma Dnešní Karlín a vydána stejnojmenná publikace. Pro rychlost tehdejší proměny Karlína je charakteristické, že mnohé fotografie, které vznikly v průběhu soutěže a následného workshopu, již při jejím vyhodnocení několik měsíců poté zachycovaly zmizelá místa. Vítězné snímky a série z této fotografické akce jsou na výstavě doplněny unikátními snímky z asanace a restaurování karlínského kostela Cyrila a Metoděje od Martina Frouze. Časově i tematicky pak výstava vrcholí výběrem ze soustavné práce fotografů Mariana Beneše a Štěpána Hona dokumentujících ve spolupráci s KARLÍN GROUP současnou podobu Karlína a jeho nových staveb.

Výstava nechce suplovat novinářskou objektivitu pohledu na povodeň, ani nepřináší přesné svědectví o architektonické podobě nových budov, její ambicí není ani být dokumentem citlivé přeměny historické podoby daného místa, průmyslových a industriálních staveb, i když tomu všemu se nemůže vyhnout.

Výběr fotografií považuje za podstatný lidský přístup k tématu, dojem, který události i celá přeměna zanechávají v myslích lidí. Pomocí obrazů, ne vždy jen reálných, reflektují fotografové skutečnost a sdělují své dojmy z ní. Výstava se snaží složit současný obraz Karlína a upozornit na jeho proměny v čase i stylu. Pokud vyjdete z improvizované výstavní síně a najdete spojitost vystavených fotografií s životem v ulicích Karlína, ba dokonce vám pomohou pochopit, co se odehrává okolo vás, splnila svůj účel. Naučit diváka rozhlížet se, prohlížet si a především vidět. Rychlé změny místa je třeba zažít, stejně jako snahu udržet jeho genius loci a nenechat se obelhat se vzpomínkami. Výstavu nezahajujeme v době, kdy před deseti lety kulminovaly povodně, neboť vlastně nejde jen o to připomenout minulé události, ale začlenit je do nynějšího života.

„Karlín nemá ve srovnání s historickým centrem Prahy dlouhou historii a z té nejstarší je jen málo vepsáno v jeho dnešní podobě. Karlín tak vždy hleděl spíše k horizontu budoucnosti a včerejšek tu nikdy nebyl tak dávný. Nové i staré se tu vejde do jednoho lidského věku a dnešní proměny Karlína vracejí dynamiku jeho počátků,“ napsal v publikaci Dnešní Karlín kunshistorik Vladimír Czumalo.

Současný Karlín se mění ze dne na den z hodiny na hodinu, přetváří se v nové moderní dynamické místo a koneckonců mění i svůj tradiční obraz a způsob života svých obyvatel. Staré nejen kontrastuje s novým, místy do něho vrůstá a vytváří směsici, která může být dočasná ve svých negativních dopadech, ale pevná ve vytváření nové filozofie života určité městské čtvrti.

V Karlíně se koncentruje potřeba dokumentovat proměny, která se týká celé Prahy. Pouhá paměť nestačí uchovat rychlé přeměny a právě tady je fotografie ideálním pomocníkem, nástrojem, partnerem historie. Dokáže zachytit, co by stálo mnoho slov...

PhDr. Věra Matějů, kurátorka výstavy

výstava je otevřena od 20.9.2012 do 26.10.2012
úterý - sobota 12.00 - 19.00


na adrese Šaldova 1A, Praha 8 - Karlín
  Více informací zde

SERGE BORENSTEIN VE FORBES 09/2012

Rozhovor se Sergem Borensteinem v seriálu časopisu Forbes - Můj první milion. Existují různé cesty, jak se dostat k penězům, a podnikání je jedna z nich. Developer Serge Borenstein, Jan Sýkora z Wood & Company, zakladatelka z firmy na zážitky Linda Vavříková nebo Tomáš Karpíšek z Ambiente a Karel Svoboda z Toi Toi založili firmy s milionovými obraty. s Forbesem se podělili o to jak vydělali ten první.

ARCHITEKTURA: RICARDO BOFILL A CORSO KARLÍN

NEVIDITELNÝ PES - První díl seriálu, představující světové architekty a jejich práce v českých zemích.
Více zde >

LINIE SVĚTLA

KEYSTONE v letním vydání magazinu CHOICE, věnovanému Karlínu
  Více informací zde

SLAVNOSTNÍ OTEVŘENÍ BUDOVY KEYSTONE PROBĚHLO 21.6.2012

Fotogalerie z večírku.

ROZHOVOR SE SERGEM BORENSTEINEM V HN

Někdy je lepší přijít na trh až druhý. Ten první vám totiž prošlape cestičku.
  Více informací zde

KARLÍN GROUP partnerem festivalu reSITE 2012

reSITE je platforma pro hledání cest ke zkvalitnění veřejného prostoru. Festival reSITE poukáže na možnosti současného modelu navrhování měst formou spolupráce při zlepšování života ve městech.

Praha, 21. – 27.května 2012

reSITE je mezinárodní festival, věnovaný hledání nápadů na rozvoj ekonomicky, sociálně i ekologicky hodnotných veřejných prostor. reSITE si klade za cíl iniciovat spolupráci, která povede k lepší budoucnosti měst. Jádrem festivalu bude dvoudenní konference, doplněná množstvím nezávisle organizovaných akcí pro veřejnost, zaměřených na rozvoj nábřeží, městskou mobilitu a veřejný prostor v Praze. Mezioborová konference, workshopy, filmové projekce, městské hry, veřejné diskuze o tvorbě měst spolu s akcemi pro cyklisty vytvoří z reSITE v místních podmínkách zcela originální městský zážitek. Konference bude zahrnovat diskuzi a přednášky místních i zahraničních expertů ve čtyřech cílových oblastech: Navrhování, Soukromý development, Samospráva, Zastoupení veřejnosti.

reSITE si klade za cíl přemostit bariéru mezi architekty, developery, představiteli veřejné správy a občany pomocí programů, které poukážou na důležitost spolupráce všech těchto účastníků při tvorbě kvalitního městského prostředí.

Posláním festivalu reSITE 2012 je nastartovat diskuzi o institucionálních změnách v městském plánování, které povedou k větší otevřenosti celého procesu a budou orientované na vytváření kvalitních veřejných prostor. Český model městského plánování tradičně nabízí větší příležitosti pro rozhodování ponechaná volnému uvážení a více prostoru pro interpretace územního plánu, než je tomu v jiných zemích. Tento systém, zatížený neefektivitou a korupčním potenciálem, favorizuje určité zájmové skupiny, těžící z netransparentnosti celého procesu. V poslední době se tato situace v Praze pozvolna mění. Jak veřejnost, tak některé samosprávy hledají alternativy k docílení větší transparentnosti a efektivity ve spolupráci veřejného a soukromého sektoru, a zaměřují se na kvalitu života a ekonomický růst pomocí udržitelného rozvoje. Rádi bychom přispěli k posílení tohoto trendu a iniciovali spolupráci všech zúčastněných při úvahách o budoucnosti Prahy. Město začíná zpracovávat nový územní plán a reSITE může pomoci při představování úspěšných zahraničních předchůdců stejně jako zkušených místních odborníků a iniciativ.

reSITE přinese do Prahy mezinárodní příklady řešení, stejně jako poukáže na lokální vize a návrhy. reSITE představí platformu, na které se poprvé v historii setkají zástupci velmi různých, v praxi často samostatně pracujících skupin.

reSITE - reTHINK your city!

více na www.resite.cz

Praha: karlínské kanceláře jsou atraktivní

Karlín se stal v uplynulých dvou letech nejatraktivnější destinací pro firmy, které se rozhodly přestěhovat nebo nově zřídit své sídlo v Praze.

Čtěte celý článek >

V Praze je dokončen dům Keystone, který je inspirovaný českým kubismem

Architektonické studio EM2N navrhlo pro Prahu nevšední stavbu Keystone inspirovanou českým kubismem.

Čtete celý článek >

PŘESTĚHOVALI JSME SE!

Kancelář KARLÍN GROUP se přestěhovala do nové administrativní budovy KEYSTONE. Od 2.4.2012 nás najdete na nové adrese POBŘEŽNÍ 667/78, PRAHA 8 - KARLÍN. Nové je i naše telefonní číslo 226 251 080. Těšíme se na Vaši návštěvu!

KEYSTONE dokončen a úspěšně zkolaudován

V únoru 2012 byla dokončena výstavba administrativní budovy KEYSTONE, projekt byl úspěšně zkolaudován. Na hranici původní karlínské zástavby, na nároží ulic Pobřežní a Šaldova, tak vznikla nová dominanta čtvrti, architektonicky jedinečný objekt KEYSTONE, který je novodobou interpretací českého kubismu. Projekt nese nezaměnitelný rukopis švýcarských architektů Mathiase Müllera a Daniela Niggli ze světově uznávané švýcarské architektonické kanceláře EM2N (www.em2n.ch). Výstavba budovy o celkové rozloze 6500 m2 kancelářských a obchodních ploch nejvyššího standardu byla zahájena v březnu 2010. Již v průběhu realizace byl téměř celý objekt pronajat společnosti Průmstav a.s. ze skupiny Vinci Construction a následně zakoupen fondem GLL Real Estate Partners.

Osmipodlažní budova KEYSTONE splňuje veškeré nároky na moderní kancelářské prostory. Výběrem materiálů, precizností zpracování, architektonickými detaily společných prostor či designové recepce se budova řadí mezi nekvalitnější realizace poslední doby. Kromě kanceláří nabízí i 850 m2 obchodních ploch a ve 3 podzemních podlažích také parkovací místa.

„Jsme přesvědčeni o jedinečnosti projektu KEYSTONE, a to z pohledu obchodního i architektonického. Skupina KARLÍN GROUP i v tomto svém novém projektu tradičně usilovala o vyvážení všech aspektů kvalitní architektury. Její přínos městské čtvrti a respekt k okolí jsou pro nás zásadní.
Dokončením projektu KEYSTONE jsme zase o krok dál v realizaci našeho dlouhodobého záměru revitalizace karlínské čtvrti,“ říká Serge Borenstein, prezident KARLÍN GROUP, a dodává: „Tým KARLÍN GROUP připravuje přestěhování své kanceláře do prvního patra budovy KEYSTONE. Od dubna tohoto roku bychom zde chtěli mít nové sídlo.“

Celkové náklady na projekt dosáhly téměř 500 milionů Kč. Realizaci projektu financovala UniCredit Bank. Stavební práce zajišťovala společnost Průmstav a.s. a na realizaci projektu se vedle KARLÍN GROUP a Cornerstone podílely společnosti AED project, MDA Praha a 3L Studio.


Souběžně s dokončením KEYSTONU pracuje KARLÍN GROUP na realizaci projektu rekonstrukce a dostavby někdejší karlínské haly Kotlárny v Pernerově ulici pro skupinu Zdeněka Bakaly. Stavební práce již byly zahájeny a revitalizovaná průmyslová hala by se měla v budoucnu stát sídlem mj. vydavatelství Economia a jednotlivých redakcí včetně Hospodářských novin. Celková rozloha projektu včetně plánované novostavby bude představovat kolem 17000 m2 administrativních ploch a multifunkční prostor. Architektonická přeměna hal byla svěřena ateliéru architekta Ricarda Bofilla, jenž pro KARLÍN GROUP realizoval již několik projektů (např. Palác Karlín, CORSO Karlín, CORSO II atd.).

Společně se skupinou společností UNGELT/SPECTRUM připravuje KARLÍN GROUP zahájení výstavby rezidenčního projektu na Rohanském nábřeží, přímo u Vltavy v sousedství nedávno dokončeného projektu River Diamond. Půjde o další fázi velkého projektu Rivergardens. Objekt by měl zahrnovat přibližně 120 luxusních, kvalitních a architektonicky a dispozičně dobře řešených bytů. Architektem projektu je stejně jako v případě budovy KEYSTONE švýcarský architektonický ateliér EM2N.

DEVELOPMENT NEWS 1-2/2012

Rozhovor se Sergem Borensteinem v DEVELOPMENT NEWS o plánech KARLÍN GROUP v roce 2012
  Více informací zde

OPENMINDZ360 v GALERII KOTELNA

Nová série pláten a site specific instalace Marka Nenutila v Galerii KOTELNA

SHOWROOM V KEYSTONU K PRONÁJMU

Dokončení stavby nové administrativní budovy KEYSTONE v Karlíně finišuje podle plánu. K pronájmu nabízíme výjimečné obchodní prostory/showroom v přízemí. Jedinečná architektura, unikátní místo. Více informací na 266 727 611

ZMĚNY V MANAGEMENTU KARLÍN GROUP

KARLÍN GROUP přeje všem svým klientům, dodavatelům a obchodním partnerům příjemné zahájení roku 2012.

Dovoluje si tímto Vás informovat o změně v managementu skupiny KARLÍN GROUP.

Dosavadní finanční ředitel skupiny, Ing. Jiří Freisinger se od Nového roku věnuje výhradně aktivitám demoliční a stavební společnosti Ptáček, a.s, patřící do akcionářské skupiny KARLÍN GROUP.

Finanční agendu developerských společností skupiny KARLÍN GROUP převzal počínaje 1. lednem 2012, dlouholetý člen týmu, Ing. Robert Pilous.

Kontaktní údaje:

Ing. Robert Pilous

robert.pilous@karlingroup.cz
tel +420 266 727 613
fax +420 266 727 677

WWW.KARLINGROUP.CZ
Karlín Group s.r.o., Kotelna, Pernerova 55, 186 00 Praha 8

PF 2012

KRÁSNÝ A ÚSPĚŠNÝ ROK 2012 VÁM PŘEJE KARLÍN GROUP
  Více informací zde

PODZEMNÍ PARKOVACÍ MÍSTA V KARLÍNĚ K PRONÁJMU

Pro obyvatele Karlína i firemní vozy - parkovací místa k pronájmu v podzemních garážích administrativní budovy CORSO IIA, Křižíkova 34, Praha 8 - Karlín. Pro více informací volejte 266 727 611.
  Více informací zde

NOVÉ VE STARÉM - Současná architektura a historické město

Výstava v Galerii Jaroslava Fragnera.
Kotelna je jedním z vystavených projektů.
www.gjf.cz/www.npu.cz
  Více informací zde

Fascinace Karlínem

Rozhovor se Sergem Borensteinem v červnovém vydání magazínu Lidových novin Esprit.
  Více informací zde

Projekt Cornlofts Šaldova nominován na prestižní cenu Mies van der Rohe Award 2011

Projekt Cornlofts Šaldova nominován jako jeden z deseti českých projektů na prestižní Cenu EU za současnou architekturu - Mies van der Rohe Award 2011. Cornlofts Šadlova je po River Diamondu již druhý nominovaný projektem Karlín Group na tuto významnou cenu.

Vítězem letošního ročníku soutěže se stal britský architekt David Chipperfield za projekt rekonstrukce Nového muzea v Berlíně. Tento uznávaný architekt spolupracuje s Karlín Group na jedné z residenčních fází projektu River Gardens!!!

Vice o souteži na www.miesarch.com

Důležité změny v Karlín Group
Developerská skupina posiluje svoji značku

Na přelomu loňského a letošního roku došlo ke změně akcionářské struktury skupiny Karlín Group, jejímž výsledkem bylo posílení pozice akcionářů
Marc Rich Real Estate a Serge Borensteina. V souladu s těmito kroky došlo i ke změnám ve vedení společnosti. Generálním ředitelem Karlín Group byl Sergem Borensteinem jmenován dlouholetý člen týmu, architekt Jan Ludvík. Prodej a pronájem residenčních a administrativních projektů v rámci skupiny má na starosti Veronika Borková, která je součástí týmu od roku 2009. Zároveň se do Karlín Group po krátké přestávce vrátila Hana Samuelová, která má v pozici PR managera na starosti mimo jiné komunikaci s médii. Kontaktní údaje na členy našeho týmu najdete zde.

Součástí probíhajících změn struktury společnosti a posílení značky
Karlín Group je i přejmenování manažerské společnosti Real Estate Management, s.r.o. na Karlín Group s.r.o., jež proběhlo k 23.2.2011.
V průběhu měsíce dubna dále přecházíme na užívání nové domény karlingroup.cz namísto dosavadní karlin.cz a to jak v případě e-mailových adres našich zaměstnanců, tak i na našich webových stránkách. Emailové adresy našeho týmu se mění podle vzoru jmeno.prijmeni@karlingroup.cz. Naše webová stránka bude od nynějška www.karlingroup.cz.
Abychom předešli případným komplikacím v komunikaci, obě domény karlin.cz a karlingroup.cz budou fungovat po dostatečně dlouhou dobu paralelně.

Doufáme, že veškeré tyto změny přispějí ke zjednodušení komunikace s naší společností, povedou k posílení povědomosti o obchodní značce
Karlín Group a budou přínosem pro prezentaci kvalitních developerských projektů, architektury a designu, jež jsou našimi prioritami.

Oznámení o přejmenování obchodní společnosti Real Estate Management, s.r.o.
na Karlín Group, s.r.o

Dovolujeme si Vám oznámit, že s účinností od 23.2.2011 změnila společnost Real Estate Management, s.r.o. svůj obchodní název na Karlín Group s.r.o. Veškeré další fakturační a kontaktní údaje společnosti zůstávají beze změny.

Karlín Group s.r.o. (dříve Real Estate Management, s.r.o.)
DIČ: CZ26184338

Zapsána u: Městského soudu v Praze, Oddíl C, vložka 77821
Se sídlem: Praha 8 – Karlín, Pernerova 652/55, 186 00
Tel: +420 266 727 611
Fax: +420 266 727 677
Mail: recepce@karlingroup.cz
Web: www.karlingroup.cz

Výstavba nového administrativního projektu Keystone zahájena

Praha 30. 3. 2010 - V těchto dnech zahájil nejvýznamnější karlínský a přední pražský developer, společnost Karlin Group, výstavbu administrativního budovy KEYSTONE, která vznikne na hranicích původní karlínské zástavby na nároží ulic Pobřežní a Šaldova. Architektonicky jedinečný objekt KEYSTONE, který je novodobou interpretací českého kubismu, nabídne cca 6 500 m2 prémiových kancelářských a komerčních ploch.
Jedná se v letošním roce o první zahájenou stavbou administrativní budovy v Praze a její dokončení je naplánováno na září 2011. Budova KEYSTONE splňuje veškeré nároky na moderní kancelářské prostory a bude ji tvořit 8 nadzemních podlaží. Kromě kanceláří nabídne i 850 m2 obchodních ploch a ve 3 podzemních podlažích také 68 parkovacích míst. Předpokládané celkové náklady na projekt dosáhnou téměř 300 milionů Kč. Výstavbu zajišťuje společnost Průmstav a.s. ze skupiny Vinci Construction, která se také stala prvním a hlavním nájemcem tohoto objektu.
„Jsme velmi hrdi na to, že budova Keystone má již v tuto chvíli svého hlavního nájemce, a to největší francouzskou a světovou stavební skupinu Vinci Construction, která zde bude mít své sídlo na ploše více jak 4 000 m2,“ řekl partner společnosti Karlin Group Milorad Miškovič. „Vzhledem k jedinečné lokalitě a architektuře objektu očekáváme velký zájem o pronájem zbývajících prostor a věříme, že ke dni kolaudace bude Keystone plně obsazen. Stal by se tak jedním z nejúspěšnějších projektů v této - pro developery náročné - době.“

Hospodářské noviny / Z továren vznikají byty. Obnova průmyslového areálu ušetří zastavěnou plochu.

Zhruba šest tisíc průmyslových areálů v České republice o celkové rozloze 25 tisíc hektarů dnes čeká na své oživení (zrekonstruováno je cca 2000 ha). Většina z nich sehrála důležitou roli při industrializaci
Rakouska-Uherska a poté v období první republiky. Svou původní funkci však v historickém běhu ztratily a čekají na oživení. K němu dochází jen zvolna.
„Obnova brownfieldůjesložitýmprocesem,kterývyžadujedokonalefungujícísystémpodporzestrany státu. Přitom neexistuje žádný motivační nástroj, který by zvýhodňoval investora v realizaci takového projektu,“ říká Miroslav Kotek z oddělení průmyslových nemovitostí poradenské realitní společnosti Jones Lang LaSalle. Podpora státu je navíc omezená, stejně tak jako čerpání dotací z fondů Evropské unie.
Byty okolo komína Nejčastějším způsobem využití starých průmyslových objektů je přestavba na byty, takzvané lofty. Nebo také přestavba na kanceláře či nákupní centra. „U revitalizací je vždy stěžejní otázka ekologických zátěží. Pokud je starý industriální objekt v dobré lokalitě, poohlíží se po něm řada investorů. Z Prahy je příkladem retailového využití například Centrum Nový Smíchov, v Brně projekt Vaňkovka, zajímavá je i Nová Karolina v Ostravě,“ jmenuje Jan Hospodář, analytik poradenské realitní společnosti CB Richard Ellis.
Brownfieldyvyužívajíirezidenčnídevelopeři.TřebavmístechvyhořeléhopivovarunapražskýchVinohradech vystavěl developer AFI Europe areál Korunní dvůr s luxusními byty, restauracemi a prodejnami.
Využil přitom i dvě pivovarské věže, které požár přečkaly. V Brně zase společnost J&T pracuje
na revitalizaci území bývalé Zbrojovky, kde najdou své místo byty, kanceláře i obchodní plochy.
Firma AFI Europe rekonstruovala také památkově chráněný bývalý parní mlýn a obilní sýpku v pražských Holešovicích na kancelářský objekt Classic 7. Byl byl oceněn jako Stavba roku 2009. V roce 2004 získala cenu Best of Realty rekonstrukce bývalé kotelny v pražské Pernerově ulici v Karlíně, kterou
developer Real Estate Karlin Group nechal přestavět na kanceláře, v nichž nyní sídlí. Architekt Claudio Silvestrin spojil industriální exteriér s minimalistickým pojetím interiéru, vytvořil otevřený pracovní prostor a využil i původních prvků, mezi nimiž je nepřehlédnutelný tovární komín usazený v interiéru hlavního vstupu.

Projekt Cornlofts Šaldova byl nominován

Projekt Cornlofts Šaldova byl nominován do 11 ročníku soutěže Best of Realty. Vyhlášení výtězů proběhne 12.11.2009.

Intimní bydlení v sýpkách.

ASB - architektura, stavebnictví, byznys 7-8 / 20009
Intimní bydlení v sýpkách.
  Více informací zde

Baumschlager Eberle

Baumschlager Eberle - newsletter 2 / 2009
Článek v Baumschlager Eberle.
  Více informací zde

Prague Daily Monitor - Lofty visions

Before the floods of 2002, Karlín was a crumbly sort of neighbourhood with vast abandoned factory complexes, elegant but battered apartment buildings and broken-up cobbled streets.
Více informací